İran Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopterinin kaza yerini Türk İHA'sı Akıncı'nın değil kendi İHA'larının tespit ettiğini açıkladı. IRNA haber ajansının aktardığı açıklamada, İran Genelkurmay Başkanlığı'nın Akıncı'nın İran'daki arama kurtarma çalışmalarına katılmasıyla ilgili çarşamba günü bir açıklama yaptığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyetin helikopter kazası sonrasında, bölgenin coğrafi karmaşıklığı ve dağlık yapısının yanı sıra, SAR radarıyla donatılmış, gelişmiş İran insansız hava araçlarının uzak mesafede olması, helikopter kaza yerinin tespiti için kurtarma güçlerinin kara yoluyla bir arama operasyonu başlatmasını zorunlu kıldı.

Genelkurmay Başkanlığı, dost ülkelerin işbirliğini duyurduktan sonra en yakın ülke olan Türkiye'nin teklifini kabul etti. Ancak Türkiye bölgeye gece görüşlü ve termal kameralı İHA göndermesine rağmen, bulut altındaki noktaları tespit ve kontrol etme ekipmanının bulunmaması nedeniyle bu İHA, helikopterin düştüğü yeri doğru bir şekilde bildiremedi ve nihayetinde Türkiye'ye geri döndü.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, İsrail'in Refah Operasyonunu Derhal Durdurmasına Hükmetti Uluslararası Ceza Mahkemesi, İsrail'in Refah Operasyonunu Derhal Durdurmasına Hükmetti

Genelkurmay Başkanlığı, helikopter kazasının tam yerinin pazartesi günü erken saatlerde, Hint Okyanusu'nun kuzeyindeki görevinden çağrılan İran insansız hava araçları tarafından tespit edildiğini vurguladı.

IRNA'nın haberine göre, Türk İHA'sının açıkladığı 38.7677778, 46.6925000 koordinatları Tevil köyü yakınlarında olup, burada incelemelerde bulunan ekipler herhangi bir helikopter izine rastlamadı.

İran insansız hava araçlarının pazartesi sabahı bölgeyi havadan izlemesi sonrası helikopter enkazının Uzi köyünün kuzeybatısında yer aldığı belirlendi.

Sosyal medyada İranlı kullanıcıların büyük çoğunluğu, enkazın Akıncı tarafından bulunduğuna ilişkin haberlere tepki göstererek, İranlı yetkililerin açıklamalarına itibar edilmesi gerektiğini belirtiyor. Kimi kullanıcılar ise, Türkiye'nin teknolojik alanda İran'ın önünde yer aldığını belirterek, söz konusu yardımın alkışlanması gerektiğini söylüyor.

Akıncı'nın İran'da arama kurtarma operasyonuna katıldığı konusunda ilk kez yorum yapan Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ise, TSK'nın İran'da tüm dünyaya damgasını vuracak bir kurtarma operasyonu gerçekleştirdiğini belirterek "AKINCI, 9 bin 700 fitin altına inerek, vadilerin arasında manevra yaparak uçmak durumunda kaldı." dedi.