Yapılan Açıklamada, "İsrail işgal ordusu, Gazze'deki Şifa Hastanesi ve çevresinde vahşet dolu bir saldırı gerçekleştirdi. Bu korkunç saldırı sonucunda 50 Filistinli kardeşimizi kaybettik ve yaklaşık 200 kişi de alıkonulmuştur." şeklinde ifadeler kullanıldı. Gazze’deki Şifa Hastanesi'nde gerçekleşen İsrail askerlerinin baskınında, siviller, hastalar ve yerlerinden edilmiş kişilerin yanı sıra çocukların da hayatını kaybettiği belirtildi.

İsrail'in Gazze'deki Şifa Hastanesine Yönelik Kanlı Baskını Uluslararası Toplumun Kınadığı İnsanlık Dışı Saldırı

İsrail ordusunun 50 Filistinliyi öldürdüğünü ve yaklaşık 200 kişiyi de alıkoymasını kabul etmesi, "açık bir savaş suçu ve uluslararası hukukun açık bir ihlali" olarak nitelendirildi. Açıklamada, İsrail ordusunun Şifa Hastanesi'ne yönelik saldırısında ağır silahlar, polis köpekleri, tanklar, insansız hava araçları ve helikopterlerin kullanıldığı belirtilerek, hastane yerleşkesinde bulunan hastalara, yerlerinden edilmiş Filistinlilere ve sivillere ateş açıldığı ve bombardıman yapıldığı ifade edildi.

İsrail'in hastane baskını, "kanlı katliam" olarak tanımlanarak kınandı ve sorumlular olarak İsrail, ABD yönetimi ve uluslararası toplum gösterildi. Açıklamada, İsrail ordusunun sağlık alanını hedef alan suçlarına dikkat çekilerek, dünya ülkeleri ve uluslararası kurumlar ile İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik ayrım yapmadan sürdürdüğü saldırıların durdurulması için müdahale çağrısı yapıldı.Daha önce de benzer baskınlar düzenlenen Gazze'deki Şifa Hastanesi, İHA'lar ve ağır silahlarla saldırıya uğramıştı.

İsrail ordusu, 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında 251'i karadan olmak üzere 593 askerinin öldüğünü açıkladı.24 Kasım 2023'te başlayan ve daha sonra 3 gün daha uzatılan "insani ara"da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Ancak İsrail, binlerce Filistinliyi hala alıkoyup hapsetmeye devam ediyor.