ABD’de iş yapmak için fikir yapısının değişmesi gerek ABD’de iş yapmak için fikir yapısının değişmesi gerek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Yaşar Fatih Karahan başkanlığında toplandı.

Kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 50 seviyesinde sabit tutma kararı aldı.

Duyuruda şu ifadelere yer verildi:

"Nisan ayında aylık enflasyonun ana eğiliminde sınırlı bir zayıflama gözlemlenmiştir. Yakın döneme ait veriler, yurt içi talebin yılın ilk çeyreğine kıyasla yavaşladığını göstermektedir. Ancak, nisan ayında tüketim malı ithalatındaki artış, cari işlemler dengesindeki iyileşmeyi sınırlamıştır. Hizmet enflasyonundaki yüksek seviyeler, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyonist baskıları sürdürmektedir. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörülerle uyumunu yakından izlemektedir.

Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkileri dikkatle takip edilmektedir. Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak politika faizini sabit tutma kararı almış, ancak enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yinelemiştir. Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen aralığa yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu devam edecektir. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi halinde ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Kararlı para politikası duruşu; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasının reel değerlenmesi ve enflasyon beklentilerinin iyileşmesi ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve yılın ikinci yarısında dezenflasyonu sağlayacaktır.

"Likidite fazlası ilave tedbirlerle sterilize edilecektir" Makroihtiyati çerçevede sadeleşme ve piyasa mekanizmasının işlevselliğini artırma amacıyla, menkul kıymet tesisi uygulaması sonlandırılmıştır. Son dönemdeki kredi büyümesi ve mevduat gelişmeleri dikkate alınarak, makro finansal istikrarı koruyacak ve parasal aktarım mekanizmasını destekleyecek ek adımlar atılacaktır. Yurt içi ve yurt dışı yerleşiklerin Türk lirası finansal varlıklara talebiyle oluşan likidite fazlası ilave tedbirlerle sterilize edilecektir.

Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır.

Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacaktır."