İsrail'in, Suriye'deki İran konsolosluk binasına 1 Nisan'da gerçekleştirdiği saldırı, bölgedeki gerginliği artırdı. İran Devrim Muhafızları'ndan iki generalin de dahil olduğu 7 kişinin öldüğü saldırının ardından İran lideri Hamaney, "İsrail bir tokat yiyecek" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Hamaney'in bu açıklamasının ardından Lübnan'daki Hizbullah da İsrail'e tehditler savurdu. Ardı ardına gelen bu açıklamaların etkisiyle İsrail ordusu, tüm askerlerin ev izinlerini iptal etti ve hava savunmasını güçlendirmek için yedek askerleri göreve çağıracağını duyurdu. Gerginliğin her geçen gün artmasıyla birlikte Tel Aviv bölgesindeki yerel yetkililer, olası bir saldırı durumuna karşı sığınakların açılmasını planlıyor.

İsrail'in eski Askeri İstihbarat Dairesi Başkanı Amos Yadlin, "İran, İsrail'e doğrudan füze atarsa şaşırmam" şeklinde bir değerlendirme yaptı. Savaş hazırlıklarını hızlandıran İsrail, dün sabah GPS uygulamaları üzerindeki kısıtlamalarını artırdı. Özellikle Google gibi farklı GPS uygulamalarına yönelik bu kısıtlamalar, ülkenin iç kesimlerinde de ilk kez hissedilmeye başlandı. Uygulamaları kullananlar, konumlarını Tel Aviv yerine Beyrut olarak gördüler.

26 Ülke Birleşti: İsrail'e Kötü Haber! 26 Ülke Birleşti: İsrail'e Kötü Haber!

İran 48 Saat İçinde İsrail'e Saldıracak

ABD merkezli VOX News'un bildirdiğine göre, CIA'nin İsrail'e 48 saat içinde İran tarafından gerçekleştirilecek bir saldırıya dair istihbarat verdiği belirtildi. Bu haber aynı zamanda Lübnan basını Al Mayadeen'de de yer aldı. Al Mayadeen, İran'ın insansız hava araçları ve füzelerden oluşan bir "yağmur" ile bir saldırı gerçekleştireceği iddiasını ortaya attı.

Yedek Askerler Göreve Çağrıldı

İsrail ordusu, 1 Nisan'da İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına düzenlediği hava saldırısının ardından hava savunmasını güçlendirmek için yedek askerleri göreve çağıracağını duyurdu. Jerusalem Post'un raporunda da İsrail ordusunun bu konudaki açıklamalarına yer verilmişti. Açıklamada, yedek askerlerin silah altına alınmasının İsrail Hava Kuvvetleri'ni güçlendirmeyi amaçladığı belirtilmişti.