ABD Heyeti Ankara'da Gündemde Terörle Mücadele ve F-16 Süreci İle İlgili Temaslarda Bulunuyor ABD Heyeti Ankara'da Gündemde Terörle Mücadele ve F-16 Süreci İle İlgili Temaslarda Bulunuyor

Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilim sürüyor. Ukrayna, son zamanlarda Karadeniz'e Rusya'nın 2004 yılında ilhak ettiği kırıma yönelik saldırılar düzenlemeyi artırdı. Yaşanan gelişmelerden sonra Rusya Devlet Başbakanı Putin, gelen kötü haberlerin üzerine donanma şefi Nikolai Yevmenov'u görevinden aldı. Amiral Alexander Moiseev'i Rus donanmasının yeni Komutanlığı olarak atadığını duyurdu.

Yerle Bir Edilen Karadeniz Filosu'na Ait Fatura Donanma Şefine Kesildi

2 senedir devam eden Ukrayna Rusya savaşı bütün şiddeti ile sürüyor. İki taraf da kesin zaferi ilan edemediğinden dolayı çatışmalar şiddetli bir şekilde artıyor. Rusya'nın savaş gemileri Ukrayna tarafından son zamanlarda füzeler, bombardımanlar ve insansız hava araçları tarafından onarılamayacak hale getirildi. 51 milyon sterlin değerinde geminin Kırım'da işgal altında olmasından kaynaklı Feodosia yakınlarında sabahın erken saatlerinde gerçekleşen saldırıda pek çok kez vuruldu.

Rusya'nın Karadeniz filosunun çöküşünün ardından Putin bu kayıpları kabul etmeyerek 2019 Mayıs ayından bugüne kadar donanma başkomutanı olarak görevini yapan Nikolai Yevmenov'u görevden aldığını açıkladı.

Yeni Donanma Başkomutanı Amiral Alexander Moiseev Oldu

Rusya, kayıplardan sonra Amiral Alexander Moiseev'i Rus donanmasının yeni komutanı olarak atadığını açıkladı.  Fontanka haber kaynağında yer alan bilgiye göre Amiral Nikolai Yevmenov'un yerine gelecek. Raporlarda ise Kuzey filosu komutanı 61 yaşında Moiseev'i yakında kalıcı bir şekilde Deniz Kuvvetleri başkomutanı olarak atayacağı belirtiliyor.

Rusya'ya ait Savaş gemiler Ukrayna tarafından insansız hava araçları, füzeler ve bombardımanlar tarafından vurulunca Putin gerekeni yaptı. Putin yaşanan kayıplardan sonra donanma şefi Yevmenov'u görevden alarak yerine Alexander Moiseev'i atadı. Rusya ve Ukrayna arasında savaş tüm şiddeti ile 2 yıldır devam ediyor.