Yargıç Juan Merchan, davayı değerlendirirken Trump'ın "konuşma yasağı"nı defalarca ihlal ettiğini ifade etti. Mahkeme çalışanları ve aileleri hakkında getirilen "konuşma yasağı"nı Trump'ın 9 kez ihlal ettiğini belirten Merchan, her bir ihlal için 1000 dolar olmak üzere toplamda 9 bin dolar para cezası kesildiğini açıkladı. Ayrıca, Merchan, Trump'ın yasağı ihlal etmeye devam etmesi durumunda hapis cezası alabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Yargıç Merchan, Truth Social adlı sosyal medya platformunda kızına yönelik paylaşımlar yapan Trump'a getirilen konuşma yasağı kararını, 2 Nisan'da mahkeme çalışanlarının ailelerini de kapsayacak şekilde genişletti.

Merchan, "Trump'ın davalarına atanmış kişilerin aile üyelerine yönelik saldırgan tavırları hiçbir şekilde meşru bir amaç taşımamaktadır. Bu davranış, sadece kendileri değil, aile üyeleri de dahil olmak üzere, davalarla ilgili görevlendirilmiş veya mahkemeye çağrılmış kişilere Trump'ın saldırganlığına maruz kalma korkusunu artırıyor." ifadesini kullanmıştı.

Bu karar, jüri üyeleri, tanıklar ve "tüm danışmanlar ile görevlilerin ailelerinin" yanı sıra Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg ve Merchan'ın aile üyelerini de kapsıyor.

Trump'ın sosyal medya platformu Truth Social'da, siyasi danışmanlık firmasında çalışan ve ABD Başkanı Joe Biden ile Başkan Yardımcısı Kamala Harris gibi isimlerle çalışan Yargıç Merchan'ın kızı Loren'in fotoğrafı ile ilgili bir bağlantı paylaşılmıştı.

Trump'ın avukatları, başkanlık seçimleriyle ilgili bu paylaşımların "mevcut ortamda gerekli ve uygun" olduğunu iddia ederek, kızı Loren Merchan'ın iş bağlantıları nedeniyle hakimin davadan çekilmesini talep etmişti.

Trump'ın "Sus Payı" Davası Hala Devam Ediyor

Manhattan Ceza Mahkemesi'nde başlayan davada, Trump'a ilişkisi olduğu müstehcen film oyuncusu bir kadına 2016 başkanlık seçimleri sırasında yasa dışı "sus payı" ödenmesi suçlamasıyla devam ediliyor. Jüri seçimiyle başlayan bu süreçte, Trump'ın haftada 4 gün mahkemeye katılması gerekiyor ve tanıkların dinlenmesiyle yargılamanın 6 ila 8 hafta sürebileceği tahmin ediliyor.

ABD Başkanı Trump, 18 Mart 2023 tarihinde Manhattan Bölge Savcılığı tarafından yetişkin film oyuncusu Stormy Daniels'e 2016 başkanlık seçimleri sırasında yasa dışı "sus payı" ödenmesiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında büyük jüri tarafından suçlanmıştı. Trump, 4 Nisan 2023 tarihinde New York'ta "sus payı" ve ilgili kayıtlarda sahtekarlık suçlamalarıyla hakim karşısına çıkmıştı. 34 ayrı suçlamayı reddeden Trump, bu iddiaları "siyasi bir cadı avı" olarak niteleyerek suçlamaları "seçimlere müdahale" olarak değerlendirmişti.

Ortadoğu'nun Yeni Kan Davası: İran - İsrail Ortadoğu'nun Yeni Kan Davası: İran - İsrail