Emniyette Darbe Soruşturması... İtirafçı Polisin İfadesi Ortaya Çıktı Emniyette Darbe Soruşturması... İtirafçı Polisin İfadesi Ortaya Çıktı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, ilçe hükümet konağı önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Tuzcuoğlu, ilçeye yönlendirdikleri hasar tespit ekipleriyle birlikte çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti. Şu anda 20 ekip ve 50 teknik personelin bu çalışmalarda yer aldığını belirten Tuzcuoğlu, ihtiyaç halinde ekip sayısını artırabileceklerini vurguladı. Birkaç gün içinde bölgedeki tüm hasar tespitlerini tamamlamayı hedeflediklerini dile getirdi.

Tuzcuoğlu, yapılan incelemede depremde ağır hasar alan binaların genellikle 1999 yılı öncesinde yapılanlar olduğuna vurgu yaparak, "Tokat'ta ve Yozgat'ta yapılan incelemelerde ağırlıklı olarak 1999 öncesi yapılmış binaların hasar gördüğünü tespit ettik. Bu binaların çoğunluğu 40-50 yıl öncesine ait kerpiç veya yığma yapılar ile mühendislik ve fen hizmetlerinden yoksun olan binalardır. Ülkemiz, bir deprem bölgesidir; kuzeyden geçen fay hatları, Doğu Anadolu ve güneydeki fay hatları ile Ege'deki fay hatları dikkate alındığında, ülkemizin tamamı önemli bir deprem bölgesidir. Bu nedenle, yapılarımızı sağlam, sıkı ve mühendislik standartlarına uygun bir şekilde inşa etmek zorundayız. Deprem olabilir, ancak yapılarımız buna dayanıklı değilse, istenmeyen sonuçlarla karşılaşabiliriz" şeklinde konuştu.

Tuzcuoğlu, depremin ardından 500'e yakın ihbar aldıklarını belirterek, "Tokat ilinde şu ana kadar bakanlığımıza ulaşan 500'den fazla ihbar bulunuyor. Bu sayının artabileceğini düşünüyoruz. Özellikle şu anda bazı vatandaşlarımız evlerine giremiyorlar. Evlere girildiğinde, muhtemelen yeni ihbarlar alacağız. Bu ihbarlarla ilgili teknik ekiplerimizle birlikte hemen sahaya inip incelemeler yapacak ve sonuçları paylaşacağız. Şu ana kadar incelenen 50 binadan 5'i yıkıldı, 15'i ise ağır hasar gördü. Bu yapıların çoğunluğu kerpiç ve yığma yapılar ile mühendislik hizmetinden yoksun olanlar. Diğer binaların da incelemelerini en kısa sürede tamamlayacağız. Kamu binalarında herhangi bir hasar tespit edilmedi, bu da sevindirici bir durum. Aslında en çok teselli veren şey, deprem sonrası herhangi bir can kaybının olmaması" ifadelerini kullandı.