Sağlık sektörünün en çok rağbet gören mesleklerinden biri olan tıbbi sekreterlik hakkında birçok şey merak edilmektedir. Tıbbi sekreterlik hakkında en çok araştırılan konulardan bir ise 2024 yılı maaşlarının ne kadar olacağıdır.

Tıbbi sekreterlik maaşları içinde bulunulan bazı durumlara ve faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu durumlar ve faktörler arasında; eğitim düzeyi, deneyim, çalışılan kurum ve bölge yer almaktadır. Ayrıca devlette kadrolu çalışan ya da sözleşmeli çalışan maaşlarına göre de değişiklikler olmaktadır.

Kadrolu Tıbbi Sekreterlik Maaşları?

Tıbbı sekreterlik maaşları 2024 yılı için henüz belli değildir. Ancak 2023 yılı için 1 – 10 yıl arasında çalışan kadrolu tıbbi sekreter maaşının, 25.000 TL ile 28.000 TL arasında değiştiği görülmektedir. 10 yılın üstünde çalışanların maaşları ise 28.000 TL ile 30.000 TL arasında değişmektedir.

Sözleşmeli Tıbbi Sekreterlik Maaşları?

2023 yılı için sözleşmeli tıbbi sekreterlik maaşlarına bakıldığında 1 ile 10 yıl arasında çalışanlar ortalama 26.000 TL ile 29.000 TL arasında maaş alırken, 10 yılın üzerinde çalışanlar 27.000 TL ile 35.000 TL arasında maaş almaktadır.

Tıbbi Sekreterlik Nedir?

Tıbbi sekreterlik, sağlık sektöründe bulunan bir meslek dalıdır. Sağlık kurumlarının yönetim ve idari görevlerinde yer alan kişilere de “tıbbi sekreter” denilmektedir. Tıbbi sekreterler; hastaneler, poliklinikler, özel doktor muayenehaneleri ve sağlık merkezleri gibi sağlık kuruluşlarında çalışmaktadırlar.

Tıbbi Sekreter Ne İş Yapar?

Sağlık sektörünün gözde mesleklerinden biri olan tıbbi sekreter;

·         Hastaların randevularını düzenleme ve takip etme

·         Hastaların tıbbi dosyalarını düzenleme ve güncelleme

·         Hastalarla iletişimde olma

·         Sağlık hizmetleri için faturalandırma ve ödeme işlemlerini yönetme

·         Doktorların asistanlığını yapma

·         Hastaların kişisel ve tıbbi bilgilerini kayıt altına alma ve

·         Sigorta gibi işlemleri gerçekleştirmektedir.