AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşmeye hazır olduklarını belirtmişti. İddiaya göre, Ankara'daki kaynaklar, kritik zirvenin başlangıcının 11 Haziran'da yapıldığını belirtti.

İktidara yakın Türkiye gazetesinin haberine göre, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Moskova'daki temasları sonrasında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, özel temsilcisi Aleksandr Lavrentyev’i Şam’a göndererek Esad’ı Şanghay İş Birliği Örgütü toplantısına katılması için ikna etmesini istedi. Esad da "Normalleşmeye hazırız" mesajı verdi, ancak Rusya'ya gidemedi.

Eskişehir Oto Servis ile Aracınız Her Mevsime Hazır Eskişehir Oto Servis ile Aracınız Her Mevsime Hazır

Kaynaklara göre, görüşmenin Eylül 2024'e kadar yapılması planlanıyor ve zirvenin üçüncü bir ülkede gerçekleşmesi kesin olarak görülüyor. Toplantının yapılacağı ülke için Rusya, Körfez ülkeleri ve Irak seçenekleri öne çıkıyor. Habere göre, Şam yönetimi hazırlıklarını Irak'a göre yaparken, Ankara sürecin sessiz yürütülmesini ve görüşmenin heyetler düzeyinde değil lider odaklı olmasını istiyor. Ayrıca, başka bir ülkenin toplantıya katılmaması talep ediliyor. Görüşmenin nerede olacağı, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye ziyaretinden sonra netlik kazanacak.

Birkaç Noktadan Çekilin


Buluşma öncesinde, iki ülkenin askeri, siyasi, ekonomik, terör ve mülteci konularını ele almak üzere karşılıklı komisyonlar kuracağı bildirildi. Taraflar, geçmiş taleplerini revize edecek. Toplantıda en önemli başlıklar Suriye'nin egemenliği, mültecilerin ülkelerine dönüşü ve PKK/YPG olacak. Kaynaklara göre, Şam yönetimi "iyi niyet göstergesi" olarak Türk askerinin birkaç noktadan çekilmesini istedi. Türkiye ise "PKK/YPG ve DEAŞ dahil bütün tehdit unsurlarına karşı birlikte hareket edelim" önerisinde bulundu.