Ticaret Bakanlığı, İsrail ile olan tüm ticaretin durdurulduğunu duyurdu. Yapılan açıklamada, "Devlet düzeyinde alınan tedbirlerin ikinci aşamasına geçildiği ve İsrail ile ilgili ihracat ve ithalat işlemlerinin durdurulduğu" ifadelerine yer verildi.

İsrail'den Karşı Hamle

Türkiye'nin İsrail'e karşı aldığı bu kararın ardından, Tel Aviv yönetimi hızla bir adım attı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN'ın haberine göre, "Dışişleri Bakanı Katz, Bakanlığın Genel Müdürü'ne 'Türk Komitesi' kurulması talimatını verdi. Bugün, Türk ekonomisine zarar vereceği düşünülen birçok önemli ve uygulanabilir kararın alınması beklentisiyle bir toplantı yapılacak." şeklinde ifade edildi.

İsrail Ekonomi Bakanı Nir Barkat, Türkiye ile ticareti durdurma kararının ardından Ankara'yı Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Mathias Cormann'a şikayet etti.

Barkat, şahsi hesabından yaptığı paylaşımda, "Kısa bir süre önce, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Mathias Cormann ile görüştüm. Türkiye'nin tek taraflı olarak deniz ticaretini durdurma kararı nedeniyle Türkiye'yi şikayet ettim. Erdoğan, deniz ticaretini açıkça ihlal eden ve küresel arzın sürekliliğini tehlikeye atan bir kararla tüm Avrupa'ya zarar veren bir diktatördür. Ülkeler arasındaki deniz ticaretinin durması, Türkiye'deki fabrikalardan İsrail'e mal gönderemeyecek olan Avrupalı şirketleri etkiliyor. Erdoğan'ın tüm Avrupa ekonomisine zarar veren kararı nedeniyle, OECD'nin Türkiye'ye karşı harekete geçmesini bekliyoruz. Avrupa, diktatör Erdoğan'a kısıtlamalar getirmelidir." şeklinde ifadeler kullandı.

Diyarbakır'da Yeşille Buluşması İle Oraya Çıkan En Güzel Parkları Diyarbakır'da Yeşille Buluşması İle Oraya Çıkan En Güzel Parkları

Erdoğan'a Diktatör Dediler

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Türkiye'nin aldığı karar sonrası dün akşam yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "diktatör" diyerek, "İsrail'in ithalat ve ihracatını engelleyerek limanları bloke ediyor. Ancak Türk halkının ve iş insanlarının çıkarlarını göz ardı eden, uluslararası ticaret anlaşmalarını hiçe sayan bir diktatör böyle davranır." şeklinde konuştu.