Ankara'da silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesiyle ilgili olarak 22 sanığın yargılandığı davanın dördüncü oturumu tamamlandı. Duruşma, yarın tanık ifadeleriyle devam edecek.

Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda sabah 09.00'da başlayan duruşmaya sanıklar, avukatlar, müşteki Ayşe Ateş ve yakınları katıldı. Duruşmayı, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Sercan Hamşıoğlu, milletvekilleri Metin Ergun ve Yavuz Aydın, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, CHP Genel Başkan Yardımcıları Gül Çiftçi ve Murat Bakan, ve CHP Milletvekili Sibel Suiçmez de izledi.

Saniye Ateş Rahatsızlandı, Duruşmaya Ara Verildi

Savunmalar sırasında Sinan Ateş'in annesi Saniye Ateş konuştu. "Sinan öldükten sonra babası da öldü. Ben zaten ölüyüm, bana bunu nasıl yaparsınız? Kimin yaptığını öğrenmek istiyorum. Sinan öldürüleceğini zaten bana söyledi," dedikten sonra fenalaşarak bayıldı. Saniye Ateş salondan çıkarıldı ve tedavi için hastaneye kaldırıldı, ancak daha sonra duruşma salonuna geri döndü.

Aranın ardından duruşma, Ayşe Ateş'in ifadeleriyle devam etti. Ayşe Ateş, eşi Sinan Ateş'in kendisine suikast ile ilgili aldığı duyumları daha önce anlattığını belirtti.

Antalya Eşya Depolama Hizmetleri ile Eşyalarınızı Güvende Tutun Antalya Eşya Depolama Hizmetleri ile Eşyalarınızı Güvende Tutun

"Benimle Mezara Gitmesin"

"Bu bilgileri ilk kez anlatacağım çünkü daha önce korkuyordum. Eğer şimdi söylemezsem bir daha söyleyemem. Ölürsem bu bilgiler benimle mezara gitmesin," diyen Ayşe Ateş, şu ifadelerde bulundu:

"Talimatı Semih Yalçın ve İzzet Ulvi Yönter Vermiş"

"Sinan Ateş tam olarak şunu söyledi: 'Ayşe; İzzet Ulvi Yönter ve Semih Yalçın, Olcay Kılavuz ve Ahmet Yiğit Yıldırım'a talimat vermiş, onlar da kiralık katil arıyorlar.'"

"Sinan Birilerini Dövdürdü, 'MHP'den Gelen Talimatları Yapıyorum' Dedi"

Ayşe Ateş, eşinin MHP'den aldığı emirlerle birilerini dövdürdüğünü belirterek, "Sinan'a 'Sen akademisyensin, yakışıyor mu?' dedim. O da 'MHP genel merkezinden gelen talimatları yapıyorum. Yapmazsam bana da ceza keserler,' dedi," diye konuştu.

Ayşe Ateş'ten Bahçeli'ye Tepki

İsim vermeden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi eleştiren Ayşe Ateş, "Bahçeli, 'Bizim de bildiklerimiz var' diyor ama 18 aydır ağzını açmadı," dedi. Ayrıca, dosyası ayrılan 17 kişi hakkındaki soruşturmanın bu dosya ile birleştirilmesini ve ismini verdiği tüm şüphelilerin ifadesinin alınmasını istedi.

Ateş'in Kardeşleri Dinlendi

Sinan Ateş'in kardeşi Selma Kazanç, dedesi, babası ve annesinin ülkücü olduğunu belirtti. Ayşe Ateş'in isimlerini verdiği dört kişiyi sıralayan Kazanç, "Ülkü Ocaklarının birçok kurumunda görev aldık, bundan gurur duyuyorum. Ancak aramıza sızan bazı kişilerin bizim dönemdeki ülkücülerle ilgisi yok," dedi. Sinan Ateş'in tehditler aldığını belirten Kazanç, "Sinan, 'Benim kalemimi kırmışlar. Bunların derdi benim canımla' dedi ve İzzet Ulvi Yönter, Olcay Kılavuz, Ahmet Yiğit Yıldırım ve Semih Yalçın'ı işaret etti," diye ekledi.

"Sinan'ın Katili MHP'nin İçinde Olan İnsanlardır"

Sinan Ateş'in kardeşi Sevda Ateş Yörükoğlu, kardeşinin tehditler nedeniyle çelik yelek giymeye başladığını ve birçok suikast girişimine maruz kaldığını anlattı. "Sinan'ı öldüren Eray Özyağcı olabilir ama asıl katiller MHP'nin içindeki insanlardır," dedi.

Özgür Özel'den Açıklama

Duruşmaya ara verildiği sırada CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Sinan Ateş'in annesi Saniye Ateş'in konuşmasını anlatarak, "Bir anne, oğlunun kimlerle konuştuğunu tane tane anlattı. Artık bu salonda mızrak çuvala sığmıyor. Savunma yapanların kimi koruduğunu görüyoruz," dedi. Ayrıca, Özel, MHP ve ittifakına seslenerek, "Çürükleri ayıklamazsanız, bu çürümüşlükten kurtulamazsınız," diye konuştu.

Doğukan Çep'in Tehdidi Kayda Alındı

Mahkeme Başkanı, duruşma başlamadan önce sanık Doğukan Çep'in müştekilere yönelik tehdit anlamına gelecek şekilde başını salladığını belirterek, durumu kayıt altına aldırdı.

Duruşma öncesinde Ayşe Ateş, basın açıklaması yaparak, sanıkların ifadelerine ve MHP'den gelen tehditlere tepki gösterdi. Ayşe Ateş, "Mahkeme heyeti, müştekileri, sanıkları ve tanıkları dinlemek zorunda, ancak bu yapılmıyor," dedi.