Konya Karatay Şehir Hastanesi Kalp Damar Doktorları Ve Randevu Alma Konya Karatay Şehir Hastanesi Kalp Damar Doktorları Ve Randevu Alma

Sağlık Bakanlığı’nın 10 bin sözleşmeli personel alacağı ile ilgili yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile birçok kişi “Zimmete düşme ne demek?” ile ilgili araştırma yapmaya başladı.

Zimmete düşme, Sağlık Bakanlığı tarafından ataması yapılmak suretiyle görev yapacağı yerler belli olan personeller için kullanılmaktadır. Zimmete düşen personeller, göreve başlayabilmektedir. Sağlık Bakanlığı personel atamalarında zimmet, kişinin hangi birime zimmetlendiği ya da hangi birimin işlerinin atanan kişiye zimmetlendiği anlamlarına gelmektedir.

Zimmet Sorgulama Nasıl Yapılır?

Açıklanan yerleştirme sonuçlarından sonra birçok kişi sorgulamanın nasıl yapıldığını merak etmektedir. Zimmet sorgulama yapmak isteyen kişilerin, Sağlık Bakanlığı Yeri ve Zimmet Sorgulama sayfasına giriş yapması gerekir. Açılan sayfadan kendinize uygun meslek seçeneğiniz seçmeniz gerekir. Sorgulama yapabilmeniz için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir. Ardından açılan ekranda ister yeni kimliğinizle ister eski kimliğinizle bilgileri doldurarak giriş yapabilirsiniz.

Bilgiler doğrultusunda görev yerini öğrenen ya da yeni atanan sağlık personelleri, sistem üzerinden bulabileceği belgeleri hazırlayarak göreve başlayabilmektedir.

Zimmete Düşme Ne Kadar Sürer?

Yapılan işlemlerden sonra düşme, belirli bir sürenin ardından gerçekleşmektedir. Zimmete düşme süresi, bakanlığın kendi belirlediği takvime ya da duyurulara göre değişiklik göstermektedir. Bu süre atama yapılmasından sonra yaklaşık olarak 14 gün sürmektedir. Zimmet kaydının tamamlandıktan sonra zimmet sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Zimmet Kaydının Ardından Göreve Başlamak İçin Gerekli Olan Belgeler

Kişiler kayıt yaptırdıktan sonra göreve başlayabilmek için belirli belgeleri bir araya getirmelidir. Zimmete düşme süresi sonrasında kişiler bu gerekli belgeleri E-devlet üzerinden alabilmektedir. Göreve başlamak için gerekli olan belgeleri sıralayacak olursak;

1.      6 adet vesikalık fotoğraf,

2.      Askerlik durumunu bildiren belge,

3.      Sağlık raporu,

4.      Mal bildirim formu,

5.      İstenilen ek belgeler.