Mersin Emniyet Müdürlüğü, bu eylemin daha önce 'Cono' olarak bilinen kişiler tarafından gerçekleştirildiğini, ancak son bir yılda kentte bu tarz bir olayla ilgili herhangi bir müracaatın olmadığını belirtti.

Zafer Partili Belediye Başkan Adayına Saldırı Zafer Partili Belediye Başkan Adayına Saldırı

Mersin-Adana Otoyolu'nu kullanan bazı sürücüler, bölgede otoyol çeteleri olduğunu iddia ederek, araçlarına önlerine atlayarak veya camlarına yumurta atarak durdurup içindekileri soyduklarına dair sosyal medyada paylaşımlar yaptı. Sürücüler, iki ayrı grup halinde olan çetenin, önde olan grubun aracın ön camına yumurta atarak silecekleri çalıştırıp görüşü engellediğini ve aracın durmasını sağladığını belirtti. Bu esnada arkadan gelen diğer grubun ise araca ve içindeki değerli eşyalara saldırdığı ileri sürüldü. Sosyal medyada geniş yankı bulan olay için birçok sürücü, benzer durumlarla karşılaşmamak için silecekleri çalıştırmamayı ve araçtan inmemeyi önererek uyarılarda bulundu. Olaylar araç kameralarına da yansıdı; karanlıkta orta şeritte ilerleyen bir aracın önüne çıkan çete üyesinin, araca doğru yürüyüp kaza yapmaya çalıştığı görüldü. Bazı kullanıcılar benzer durumlarla karşılaştıklarını belirterek bunun bir 'tuzak' olduğunu vurguladı.

Denetimlerimiz 24 Saat Esasına Göre Devam Ediyor

Sosyal medyada yoğun tepkilerin ardından Mersin Emniyet Müdürlüğü bir açıklama yayınladı. Açıklamada, "Mersin'de sürücüler, geceleri yolda karşılarına çıkan insanlardan şikayetçi. Sürücüler bunun hırsızlık için bir tuzak olduğunu düşünüyor" ifadeleriyle yapılan paylaşımların altına çeşitli hesaplardan paylaşımlar yapıldığı belirtildi. Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı araştırmalarda, paylaşılan fotoğraf ve videolardaki camlı üst geçidin Adana girişi üzerinde bulunduğu, 'Cono' olarak bilinen şahısların Tarsus-Adana arası otobanda eylem gerçekleştirdikleri, bu şahısların Tarsus jandarma bölgesinde ikamet ettikleri ve son bir yılda il genelinde benzer bir olaya dair herhangi bir müracaatın olmadığı belirlendi. Ayrıca, Mersin-Adana otoban yolunda sık sık dron destekli asayiş uygulamalarının yapıldığı ve denetimlerin 24 saat esasına göre devam ettiği ifade edildi.