Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan Irak kökenli Türk ve İsveç vatandaşı İsmail Abdo, Adana'da yakalandı. Abdo'nun yakalandığı araçta çelik yelek, ruhsatsız tabanca ve namluya sürülmüş ateşlenmeye hazır olan bir mermi de dahil olmak üzere toplam 12 mermi bulundu.

Aracı süren Ahmet Y. ve kimliği ilk başta tespit edilemeyen yolcu İsmail Abdo gözaltına alındı. Yapılan incelemede kimliği bulunamayan kişinin, Interpol tarafından İsveç'te bir cinayet nedeniyle aranan İsmail Abdo olduğu ortaya çıktı.

Kurban Bayramı, Tekstil Sektörüne Yaradı Kurban Bayramı, Tekstil Sektörüne Yaradı

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen İsmail Abdo, nöbetçi hakim tarafından 20 bin lira kefaletle serbest bırakıldı. Araç sürücüsü Ahmet Y. ise adli kontrol şartıyla salıverildi.

İsveç'te Uyuşturucu Çetesi Lideri

Ayrıca, İsmail Abdo'nun İsveç'te bir uyuşturucu çetesini yönettiği ve kırmızı bültenle aranan "Kürt Tilkisi" lakaplı Rawa Majid ile aralarında bir husumet olduğu belirtildi. Bu husumet nedeniyle gerçekleşen silahlı çatışmalar ve saldırılar sonucunda Abdo'nun İsveç'teki annesinin öldüğü iddia edildi.

İstanbul Sarıyer'de Silahlı Çatışma

18 Mart Pazartesi gecesi saat 23.30 sularında, İstanbul’un Sarıyer ilçesindeki bir kafede, İsveç vatandaşı 4 Türk arasında silahlı çatışma çıktı. Bu olayda 26 yaşındaki Mazlum Ayrancı hayatını kaybetti, Umut Koyuncu ise yaralandı. Çatışmanın ardından saldırganlar kaçtı.

Polis olayla ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlattı. Mazlum Ayrancı'nın babası Tuncay Ayrancı, oğlunun İsveç’te "uyuşturucu kaçakçılığı ve cinayete teşebbüs" suçlarından aranan ve hakkında kırmızı bülten bulunan "Kürt Tilkisi" lakaplı Rawa Majid ile husumetli olduğunu ve bu olayın Majid tarafından azmettirildiğini iddia etti.

Olay sırasında ilgisi olmayan bir yabancı uyruklu kişinin de yaralandığı, 17 Mart'ta ise bir kişinin öldürüldüğü ileri sürüldü.

Rawa Majid 'Kürt Tilkisi' Kimdir?

Rawa Majid, Iraklı bir Kürt ve İsveç'te bir uyuşturucu kaçakçılığı çetesinin lideridir. Stockholm, Uppsala ve Husby’deki çeteler arası şiddetten sorumlu tutulan Majid, İsveç basını tarafından "Kürt Tilkisi" olarak anılıyor. 36 yaşındaki Majid'in Türkiye ile bağlantısı, vatandaşlık almasından kaynaklanıyor.

15 Nisan 2022'de, Marmaris’te bir belediye işçisinin içinde 12 bin dolar olan bir çantayı parkta bulup polise teslim etmesiyle, "Miran Othman" adıyla vatandaşlık alan Majid'in kimliği ortaya çıktı. Polisin yaptığı incelemede, Othman’ın aslında İsveç tarafından uyuşturucu ticareti nedeniyle aranan Rawa Majid olduğu anlaşıldı. Villasında yapılan operasyonda havalı tabanca, iki ruhsatsız silah, çok sayıda fişek ve şarjör ile "Rawa Majid" adına düzenlenmiş kimlik bulundu. Majid tutuklandı ancak İsveç’in iade talebine rağmen serbest bırakıldı.

Sonrasında, Majid’in önce Irak’a giderek adını "Miran Othman" olarak değiştirdiği ve 400 bin dolara Bodrum’dan bir villa alarak bu isimle Türkiye'de vatandaşlık aldığı ortaya çıktı. İsveç yetkilileri, Majid'in Türk vatandaşı olduğu gerekçesiyle iade edilmediğini açıkladı.