Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Gazze'deki savaşının "yayılma ve tırmanma riski taşıdığına" dair uyarıların uzun bir süredir tüm taraflara iletilmiş olduğu vurgulandı.

Açıklamada, "İsrail'in, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde Şam Büyükelçiliği'ne gerçekleştirdiği saldırı, kaygılarımızı haklı çıkarmıştır. İran'ın bu saldırıya misilleme yapması ve ardından yaşanan gelişmeler, olayların hızlı bir şekilde bölgesel bir savaşa dönüşebileceğini bir kez daha göstermiştir" ifadelerine yer verildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, olay öncesinde İran ve ABD makamlarıyla temasa geçilerek "itidal çağrısında bulunulduğu" belirtildi. Taraflar arasındaki beklenti ve mesajların Türkiye aracılığıyla iletilerek tepkilerin orantılı olması için girişimlerde bulunulduğu ifade edildi.

Ayrıca, bugün de İranlı yetkililere ve "İsrail üzerinde etkili olan Batılı ülkelere", tırmanışın durdurulması yönündeki mesajların net bir şekilde iletilmeye devam edildiği vurgulandı.

26 Ülke Birleşti: İsrail'e Kötü Haber! 26 Ülke Birleşti: İsrail'e Kötü Haber!

"Ülkemizin ve bölgenin istikrarını tehdit edebilecek, aynı zamanda küresel düzeyde daha büyük çatışmalara yol açabilecek bir sürecin önlenmesi için çabalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz. Gelişmeler, başından itibaren ilgili kurumlarımızla sürekli iletişim halinde değerlendirilmekte ve ülkemizin güvenliğini tehdit eden her türlü durum yakından takip edilmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız (Recep Tayyip Erdoğan), bu konularda düzenli olarak bilgilendirilmektedir."

İran İsrail Gerilimi

1 Nisan'da İsrail'in Şam'daki İran konsolosluk binasına düzenlediği hava saldırısında, 2'si general rütbesinde toplam 7 İran Devrim Muhafızı Ordusu mensubu yaşamını yitirmişti. İran, bu saldırının ülkesine yapılmış bir saldırı olarak değerlendirerek misilleme yapacağını açıklamıştı. İsrail ise İran'ın saldırılarına karşılık vereceğini duyurmuştu. Dün, İran'ın yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle İsrail'e saldırdığı ve bazı askeri hedeflerin vurulduğu açıklanmıştı. İsrail ise bu saldırıların çoğunun hava savunma sistemleri tarafından engellendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini belirtmişti.