Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Gölge Hazine ve Maliye Bakanı Prof. Dr. Yalçın Karatepe, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile dün bir araya geldi. Görüşme, AKP Artvin Milletvekili ve eski bakan Faruk Çelik ile eski AKP Milletvekili Mehmet Metiner'in tepkilerine yol açtı.

Faruk Çelik, "CHP heyetinin açıklamalarından, görüşmeye bir talimat listesiyle gittikleri anlaşılıyor. Bu, diyalog değil siyasi istismar ve popülizmdir. Ekonomimizin en son ihtiyaç duyduğu şeylerdir" dedi. Mehmet Metiner ise "CHP’nin, AK Parti'mizin kayyımı gibi davranmasına müsaade edilmemelidir" ifadelerini kullandı.

"Diyalog Değil İstismar"

AKP Artvin Milletvekili Faruk Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "İktidar-muhalefet diyaloğu demokrasilerde önemlidir. Ancak, CHP heyetinin Hazine ve Maliye Bakanımız ile görüşmelerden sonra yaptıkları açıklamaları hayretle izliyorum. CHP heyetinin açıklamalarından bir talimat listesi ile geldikleri anlaşılıyor. İktidarın görevi politikaları belirlemek ve uygulamak, muhalefetin görevi ise eleştirmektir. Bir talimat listesi dayatmak diyalog değildir, siyasi istismardır. Ekonomimiz böyle şeylere ihtiyaç duymamaktadır" dedi.

Başıboş Köpek Sorunu İçin Kanun Teklifi! AK Parti'li Güler Detayları Açıkladı Başıboş Köpek Sorunu İçin Kanun Teklifi! AK Parti'li Güler Detayları Açıkladı

"CHP'nin AKP'nin Kayyımı Gibi Davranmasına İzin Verilmemeli"

Eski AKP Milletvekili Mehmet Metiner de Faruk Çelik'in paylaşımını alıntılayarak, "Bu demokratik diyalog değil, siyasi körlük ve çapsızlık örneğidir. CHP’nin, AK Parti'mizin kayyımı gibi davranmasına müsaade edilmemelidir" dedi.

"Değişim İradesi Göremedik"

Dört saatten uzun süren görüşmenin ardından Yalçın Karatepe, Şimşek'e önerilerini dört ana başlıkta ilettiklerini, ancak anlaşma sağlanamadığını belirtti. Karatepe, "Maalesef dört saatin sonunda acı reçeteyi yine vatandaşa çıkaran anlayışlarında bir değişim iradesi olmadığını gördük" dedi. AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise "Mehmet Şimşek, hükümet olarak yaptıklarımızı dünya örnekleriyle paylaştı" dedi.

Mehmet Şimşek'ten Yalçın Karatepe'ye Tepki

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, görüşmenin ardından yapılan açıklamalara yönelik olarak "Kamuoyuna yönelik mesajlarının tribün ve taraftar kaygısıyla verildiğini izledik" dedi. Şimşek, "CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe'yi protokol kurallarını uygulamadan karşıladım ve makamda görüştüm. Görüş ve önerilerini dinledik, gündeme getirilen tüm konuları şeffaf bir şekilde anlattık. Ancak görüşme sonrası yapılan açıklamalar tribün ve taraftar kaygısıyla verilmiştir. Umarım bu tutum, diyalog ve normalleşme ruhunu zedelemez" ifadelerini kullandı.