Bingöl balı, Avrupa Birliği'nde coğrafi işaret alan ilk bal oldu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl balının Avrupa Birliği'nde ilk kez coğrafi işaret alan bal olma yolunda olduğunu söyleyerek süreçte belirli bir aşamaya gelindiğini belirtti. Yılmaz, başvurunun Avrupa resmi gazetesinde yayınlandığını belirterek süreci tamamlanması ile Avrupa Birliği kapsamında coğrafi işaret alan ilk bala sahip olacağını vurguladı.

Bingöl'de iletişim halinde olan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, törende konuşma yaparak Bingöl balının markalaşması ile arı ürünlerinin çeşitlendirilmesi yönünde çalışmaları takdir ettiğini vurguladı. Üniversitenin ara ve arı ürünleri alanında tek üniversite olduğunu hatırlatan Yılmaz, 2016 senesinde Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma konusunda pilot Üniversitesi seçilmesinden bugüne kadar sürdürülen projeler ile önemli mesafelerin katledildiği belirtti. Bingöl balının karakteristik aroması ve tadı ile dünyaya ününün yayılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Önemli Konuşma Yaptı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl balının yerel ekonomiye katkı sağlayacağına inandığını, arıcılık işletmesi, arı sütü, polen, balmumu üretimi, sertifikalı ana arı yetiştiriciliği ve arı zehri üretimi gibi konulara yoğunlaşmaları gerektiğini vurguladı. Bingöl balının daha öncesinde coğrafi işaret aldığını söyleyen Yılmaz, Bingöl balının Avrupa Birliği'nde ilk defa coğrafi işaret alan bir bal olduğunu vurgulayarak emeği geçen herkese teşekkür etti.

Mavi Kartlılar Yurt Dışı Borçlanması Yapabilir Mi? Mavi Kartlılar Yurt Dışı Borçlanması Yapabilir Mi?

Bölgenin hem doğal kaynaklarını hem de yerel ekonomiyi güçlendirmeye devam edeceklerini söyleyen Yılmaz, Bingöl Üniversitesi'nde Öğrenciler ile bir araya gelerek iş dünyasına en iyi şekilde hazırlandıklarını görme fırsatı bulduğunu da belirtti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan olduğu dönemde süreci başlattığını vurguladı.