Adana'da, 2023 yılında 128 cinayet işlenirken 8 bin 365 yaralama olayı yaşanmasıyla, bireysel silahlanmanın ve silahlı şiddetin önüne geçebilmek amacıyla bir proje başlatıldı. Türkiye'de ilk kez 23 Ekim 2023'te Adana'da hayata geçirilen bu program ile ruhsatsız silah taşıyanlar tutuklanarak yargılanmaya başlandı. Bu uygulama ile 'kasten öldürme' oranı yüzde 70,2, 'kasten yaralama' oranı ise yüzde 44,7 azaldı. Uygulamanın başlamasından önceki 140 gün içinde 47 cinayet işlenirken, sonraki 140 gün içinde ise bu sayı 14'e düştü. Bu başarılı sonuçların ardından polis ve jandarma ekipleri operasyonlara hız verdi ve bu süreçte 2 bin 130 silah ele geçirildi. Operasyonlar sonucunda gözaltına alınan 980 kişiden 488'i ise tutuklandı.

Adana'da Köpeklerden Kaçan Genç Kıza Otomobil Çarptı Adana'da Köpeklerden Kaçan Genç Kıza Otomobil Çarptı

Cezaların Caydırıcılığı Önemli

Adana Valiliği'nde düzenlenen İl Asayiş ve Güvenlik Toplantısı'nda konuşan Vali Yavuz Selim Köşger, cezaların caydırıcılığının büyük önem taşıdığını vurgulayarak, hapis cezalarının bile suçlarda azalmaya yol açtığını belirtti. Silah taşımanın azalmasıyla birlikte kavga, cinayet ve yaralama vakalarının da azaldığına dikkat çeken Köşger, bu caydırıcılığın yaklaşık 30 kişinin hayatını kurtardığını ifade etti. Bu sonuçların önemine değinen Vali, Adana'nın daha güvenli ve refah bir şehir haline gelmesi için çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Tüm Ülkede Uygulanacak

Vali Köşger, uygulamanın diğer illere örnek teşkil ettiğini belirterek, Adalet ve İçişleri Bakanlığının konuyla ilgili çalışmalar yürüttüğünü ve muhtemelen torba yasaya bir madde eklenerek uygulamanın tüm ülkede geçerli olacağını ifade etti. Adana'nın bir gastronomi, kültür-sanat ve aristokrat kültüre sahip bir şehir olduğunu vurgulayan Köşger, bu imajın korunması gerektiğini ve 'Teksas' gibi çete şehri imajına izin verilmeyeceğini belirtti. Kimse böyle bir duruma tevessül ederse, devletin güvenlik güçlerinin karşısında olacağını söyledi.