Kobani Davası'nda Karar Ertelendi, Tutukluluk Kararı Değişmedi Kobani Davası'nda Karar Ertelendi, Tutukluluk Kararı Değişmedi

Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nun seçimi sonucunda Yargıtay Başkanı olarak belirlenen Ömer Kerkez için mazbata takdimi ve cübbe giyme töreni düzenlendi. Tören, Yargıtay Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Kerkez'e mazbatasını Yargıtay 1. Başkanvekili ve Hukuk Genel Kurulu Başkanı Adem Albayrak sundu, başkanlık cübbesi ise önceki Başkan Mehmet Akarca tarafından giydirildi.

Önceki Başkan Mehmet Akarca, "Seçimin sona ermesiyle birlikte geçmişe bir sünger çekilir ve yeni bir başlangıç yapılır. Bu yeni dönemde hiçbir kırgınlığa yer olmaz. Dolayısıyla, burada hiç kimseye kırgın değilim. Yüce genel kurulun verdiği desteği ve takdiri takdirle karşılıyorum" şeklinde konuştu.

Yargıtay Tartışılırb Hale Geldi

Kerkez'in mesajları dikkat çekti. Uzun ve zorlu bir seçim sürecinin yaşandığına dikkat çeken Kerkez, şunları ifade etti:

"Kamuoyunu oldukça meşgul etti; ancak bugün itibarıyla seçim süreci tamamen sona erdi. Ben geçmişi tamamen geride bıraktım, içimde birikenleri de boşalttım. Artık sizlerle birlikte, yargımız için yapılması gereken her şeyi birlikte yapacağız. Başka hiçbir uğraşa ne zamanımız ne de enerjimiz var. Size şunu söz veriyorum; Yargıtay'ın itibarını ve onurunu korumak için elimden geleni yapacağım, Yargıtay üyelerimizin konumunu, protokoldeki yerini, saygınlığını her zaman yükseltmeye çaba göstereceğim.

"Ne yazık ki, ülkemizde yargı ve Yargıtay giderek artan bir şekilde konuşulan ve tartışılan bir konu haline geldi. Bu olumsuz tartışmaların, en azından bizim kontrolümüzdeki sorunlarını çözmemiz gerekiyor. Hiç kimsenin eline fırsat vermemiz, diline fırsat vermemiz gerekiyor. Bundan sonra, çok değerli daire başkanlarımızdan, üyelerimizden, Cumhuriyet savcılarımızdan, hakimlerimizden ve personelimizden oluşan ekibimizle birlikte çalışacağız."

İçeride Mütevazi Dışarıda Dik Duracağım

"Benim kapım, odam, gönlüm her zaman sizlere açık olacak. Bu konuda hiç kimsenin endişesi olmasın. Herkesi eşit bir şekilde değerlendirerek, sadece hak ve adaleti gözeterek Yargıtay'ın itibarını korumak için mücadele edeceğiz. İçeride mütevazı, dışarıda ise dik duracağım. Nezaketimden ve kibarlığımdan ödün vermeden, her zaman sizlere kapım açık olacaktır."