Kurban Bayramı yaklaşırken, etlerin nasıl muhafaza edilmesi ve tüketilmesi gerektiği konusunda uyarılar yapıldı. Et tüketimi ve tescilli kebabıyla ünlü Adana'da, kebapçılar vatandaşları bilgilendirdi.

Uzun yıllardır kentte kebapçılık yapan Yaşar Aydın, İhlas Haber Ajansı’na verdiği demeçte, kurban etinin ilk önce 3-4 saat dinlendirilmesi gerektiğini söyledi. Aydın, ayrıca kurban etinin ilk gününde Adana kebap yapılmasının lezzet açısından ideal olmadığını belirtti.

Kurbanı Rastgele Kesmemeliyiz

Kurban kesimi sırasında dikkat edilmesi gerekenlere değinen Aydın, "Kurbanları rastgele yerlerde kesmeyin. Sinekler ve böcekler kana geliyor ve bu da hastalıklara yol açabiliyor. Kurbanları, belediyelerin belirlediği alanlarda kesip parçalamalıyız. Bu konuya özen göstermeliyiz" şeklinde konuştu.

Adana'da Cinayetin Sırrı Çözüldü: Tetikçi Başarısız Olunca Öldürüldü Adana'da Cinayetin Sırrı Çözüldü: Tetikçi Başarısız Olunca Öldürüldü

İlk Gün Et Sulu Olur

Kesilen etin ilk gün sulu olduğunu ve kebap için uygun olmadığını belirten Aydın, "Sulu etle kebap yapmak mümkün değil. İlk gün, hayvanın sakatatlarını tüketmeli veya kavurma yapmalıyız. İkinci gün ise istediğimiz gibi kebap yapabiliriz. Dinlenmemiş et sert olur ve kebap olmaz. Et gevşek olur. İkinci gün daha lezzetli hale gelir. Et dinlendiğinde tadı daha güzel olur" ifadelerini kullandı.

Kurban etinin dağıtılması gerektiğini vurgulayan Yaşar Aydın, depremzedelerin de unutulmaması gerektiğini belirtti.