Ukrayna Saldırı Sonrası Putin, Donanma Şefini Görevden Aldı Ukrayna Saldırı Sonrası Putin, Donanma Şefini Görevden Aldı

Rusya'da terör saldırısı meydana geldi. 150 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısı dünya genelinde geniş yankı uyandırdı. Ukrayna'yı yaşanan terör saldırısından dolayı sorumlu tutan Rusya, Başkent Kiev ve ülkenin batısında bulunan turistik Lviv şehrini savaş uçakları ile hava saldırısı gerçekleştirdi. Lviv'e ve komşu Polonya ise yaşanabilecek ihlalleri engellemek için alarm durumuna geçti. Ukrayna'dan ise yapılan saldırılara misilleme gerçekleşti. Ukrayna ordusu yaptığı açıklama doğrultusunda iki Rus çıkarma gemisini vurduğunu belirtti.

Rusya'nın boş başkenti olan Moskova'da bulunan Crocus City Hall isimli konser salonunda geçen akşam silahlı saldırı düzenlenmişti. Yaşanan saldırıda 150 kişinin hayatını kaybettiği ve yüzden fazla kişinin yaralandığı belirlendi. Sosyal medyada paylaşılan görüntüler doğrultusunda saldırganların konser salonuna rastgele ateş açtıkları görüldü. Ardından AVM'de yangın çıktı ve saldırganların yanıcı sıvılar kullandığı belirlendi.

Terör Örgütü DEAŞ Saldırıyı Üstlendi

Terör örgütü DEAŞ, Moskova'da saldırı mensuplarının düzenlediğini iddia ederek sosyal medya hesabın üzerinde Moskova banyosu'nde bulunan Krasnogorsk'taki Komiser salonuna örgüt üyeleri tarafından saldırı yapıldığını belirtti. Rusya İstihbarat servisi saldırıya karışan 4 terörist ile 11 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Saldırının planlandığı yönünde açıklama yapılarak saldırgan kişilerin Ukrayna sınırına doğru kaçmaya çalıştığı işaret edildi.

Putin, Saldırganların Ukrayna ile Teması Olduğunu Açıklama Yaptı

Rusya lideri Putin, terör örgütü DEAŞ'ın üstlendiği saldırıda ulusal sesleniş konuşması yaptı ve saldırganların Ukrayna sınırına doğru Kaçarken yakalandığını ifade ederek terör saldırısından sonra suçluların Rusya Ukrayna sınırını geçmeyi planladığını ve Ukrayna tarafından temasları olduğunu belirtti.

Zelenski, Rusların Hep Aynı Yöntemleri Kullandığını Belirtti

Ukrayna lideri Zelenski, Ukrayna'ya suçlamaya çalıştıklarını ve benzer adımlar ile daha öncesinde de Ukrayna'yı suçladıklarını vurgulayarak sürekli aynı yöntemleri kullandıklarını ifade etti. Ukrayna vatandaşlarına konuşma yapan Zelenski, saldırganların Ukrayna'ya kaçmaya çalıştıklarına yönelik Vladimir Putin tarafından yapılan açıklamayı değerlendirdi.