Geçen hafta Türkiye, İsrail ile ticareti durdurma kararı aldı ve bu durum, ithal ürünlerde yaşanacak fiyat artışlarının İsrail ekonomisini etkilemesi bekleniyor.

Yetkililere ve ithalatçılara göre, ticareti durdurma kararı çeşitli ürünlerde fiyatların yükselmesine neden olabilir.

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "İsrail'le ilgili ihracat ve ithalat işlemleri tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulmuştur" denilmişti.

Türkiye'nin kısıtlamalarının ardından İsrail ekonomisinin nasıl etkileneceği İsrail basını tarafından inceleniyor. İthalatçılara göre, İsrail'in ürün sıkıntısı yaşaması pek olası görünmüyor, ancak çeşitli ürünlerde fiyat artışları bekleniyor. İsrail gazetesi Ynet'in haberine göre, İsrail Ekonomi Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, "İsrail başa çıkacak ve alternatifler bulacak, ambargodan etkilenen Türkiye" şeklinde bir açıklama yaptı.

Zeytinyağı Fiyatları Artacak

Temizlik ürünleri ve gıda ithalatçısı Guri şirketinin eş CEO'su Oded Guri, çeşitli çözüm yollarının olduğunu belirtti. Guri'nin açıklamalarına göre, Türkiye'den tedarikçilerle görüştüğünde kimse durumun ne olduğunu bilmiyordu. Şirket, Türkiye'den peçete, sabun, zeytinyağı gibi ürünler ithal ediyor. Önlerindeki hafta için iki kamyon Türk zeytinyağının gelmesi gerekiyordu ancak ambargodan etkilenmeyeceklerini çünkü alternatif çözümler bulabileceklerini ifade etti. Örneğin, Doğu Avrupa'dan ithalat yapabileceklerini ancak bu seçeneğin daha pahalı olacağını belirtti. Ayrıca, Türkiye'den gelen zeytinyağı miktarının fazla olduğunu ve şimdi İspanya'dan yağ getirmeleri gerekeceğini ve bu da yaklaşık olarak yüzde 20 daha pahalı olacağını dile getirdi. Bu durumun sadece bir fiyat meselesi olduğunu vurguladı.

Mammamia Ayakkabı Şıklık ve Rahatlığın Adresi Mammamia Ayakkabı Şıklık ve Rahatlığın Adresi

Elektrikli ev aletleri satıcısı Mahsanei Hashmal'ın CEO'su Yoram Badash ise, "Türkiye'nin ambargosunun şirketleri için büyük bir sorun olmadığını çünkü Avrupa'nın her yerinden alternatifler bulunabileceğini" belirtti. Örneğin, çamaşır makinelerini Türkiye'den değil, Polonya ve Çin gibi ülkelerden alabileceklerini dile getirdi. Ambargonun önemli bir fiyat artışına yol açıp açmayacağından emin olmadığını çünkü günümüzde çoğu elektrikli ürünün zaten Türkiye'den gelmediğini ifade etti.