Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla, 13 Nisan Cumartesi günü saat 10.00'da Adana Müzesi'nde başlayacak olan festival, 12. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı ile birlikte 30'dan fazla noktada konserler, sergiler, söyleşiler ve her yaşa hitap eden etkinliklerle dolu olacak.

Adana’da Evin Bahçesinden Kalaşnikof Çıktı Adana’da Evin Bahçesinden Kalaşnikof Çıktı

Türkiye Kültür Yolu Festivali, 13 Nisan'dan 10 Kasım'a kadar sürecek olan bir kültür-sanat maratonuyla ülkeyi adeta bir festival atmosferine sokacak. Sekiz aya yayılan bu etkinlikler, 16 farklı şehirde gerçekleşecek. Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde düzenlenecek olan etkinlikler, Türkiye'nin zengin tarih ve kültür mirasını herkesin görsel ve duygusal olarak zengin bir deneyim yaşamasını sağlayacak.

Festivalin ilk durağı Adana, 12. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı ile başlayacak ve ardından 30'dan fazla noktada konserler, sergiler, söyleşiler ve her yaşa uygun etkinliklerle dolu dolu devam edecek. Karnaval için şehre gelen gönüllülerin katılımıyla birlikte renkli etkinliklerle dolu bir program, hem festival ziyaretçilerini hem de karnavalseverleri bekliyor olacak. Renkli Dev Karnaval Korteji gibi birçok etkinlik, Adana'da hem festival katılımcılarıyla hem de karnaval tutkunlarıyla buluşacak.

Ünlü Sanatçılar Konser Verecek

Festival boyunca Atatürk Parkı ve Merkez Park'ta kurulacak sahnede ünlü sanatçılar Mert Demir, Haluk Levent, Fatma Turgut, Emircan İğrek, Köfn, Gece Yolcuları ve Kafadar, enerjik şarkılarıyla ziyaretçileri coşturacak. Aynı zamanda, İsmail Altunsaray ve Öykü Gürman da Neşet Ertaş'ın eşsiz türkülerini seslendirecekler. Uluslararası alanda büyük başarıya imza atan Refik Anadol'un "Makine Halüsinasyonları: Mercan Rüyaları" adlı veri heykeli, Anıt Müze'de sergilenecek. Festival için özel olarak üretilen "Atatürk Kültür Yolunda" adlı eser, rotadaki şehirlerin ikonik yapılarını ve Türkiye'nin zengin tarih ve kültür mirasını vurgulayacak. Bu eser, yapay zeka algoritmalarıyla Tren Garı'nda festival ziyaretçilerinin beğenisine sunulacak. Ayrıca, Atatürk'ün bu şehirlerde ziyaret ettiği önemli yapılar, yapay zeka destekli dijital sanat ile yeniden canlanacak.