Türkiye'deki yardım kuruluşları, hayırseverlerin bağışlarını ülkemizdeki deprem bölgesi başta olmak üzere Gazze ve dünyanın dört bir yanında ihtiyacı olan herkese yardımları ulaştıracak. Türk Kızılayı, Deniz Feneri Derneği, İHH, Yardımeli uluslararası İnsani Yardım Derneği, İDDEF, Sadakat Taşı Derneği, Yetim Vakfı, Yeryüzü Doktorları Derneği, Beşir Derneği, Umuda Koşanlar Derneği ve diğer çeşitli yardım kuruluşları Ramazan ayında milyonlarca ihtiyaç sahibine yardım elini uzatmayı amaçlıyor.

Ülkemizde Ramazan ayında sivil toplum kuruluşları eli ile deprem bölgesi ve çeşitli coğrafyalarda bulunan milyonlarca ihtiyaç sahibine yardım elini uzatmaya sürdürüyor. AA muhabiri tarafından edinilen bilgiye göre bu "Ramazan Sensiz Olmaz" sloganı kapsamında çalışma başlatan Türk Kızılay, 1 milyar 271,5 milyon yardım ile hem yurt içi hem de yurt dışında toplam 8,8 milyon kişiye ulaşmayı amaçlıyor. Türk Kızılayı Ramazan ayında Türkiye'de 6 Şubat 2023'te yaşanan depremde etkilenen iller ve Gazze öncelikli olarak yardımların ulaştırılması gereken bölgeler olarak belirledi.

İHH Ramazan'da 60 Ülkeye Yardım Edecek

İnsan hak ve hürriyetleri insani yardım vakfı olarak bilinen İHH, 60 ülkede sürdüreceği yardım çalışmaları ile 3,5 milyon ihtiyaç sahibine ulaşmayı amaçlıyor. Bu doğrultuda kumanya ve iftariyelik dağıtımı düzenlenecek. İHH tarafından bedelinin 800 lira olarak belirlendiği kumanya paketleri, Türkiye'nin tüm illerinde toplam 50 bin aileye ulaştırılacak. Yurt dışı çalışmaları doğrultusunda ise toplam 45.000 ihtiyaç sahibi olan aileye gıda kumanyası dağıtımı yapacak.

Ramazan ayında çocuklar için çalışmalar planlayan İHH, bu kapsamda yurt içi ve yurt dışında 100 bin yetim çocuğa bayramlık hediye edecek. Hayırseverler İHH yardım için 750 lira vererek bir çocuğun bayramlık ihtiyacını karşılayabilecek.