Rusya'da devam eden başkanlık seçimlerinin bugünü, pazar gününe kadar sürecek olan seçimlerin ikinci günü olarak geçiyor.

Oy verme sürecinin ilk günü, protestoların ve Ukrayna'nın saldırılarının gölgesinde geçmişti.

Bugün, Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin bildirdiğine göre, terör saldırısı şüphesiyle 61 yaşındaki bir adam gözaltına alındı. Söz konusu adamın Rus vatandaşı olduğu belirtilerek, Ukrayna adına Rusya'nın Ural Dağları'ndaki Sverdlovsk bölgesinde bulunan bir demiryolu kavşağına yönelik "terörist saldırı" planladığı iddia edildi.

Birleşik Rusya Partisi, elektronik oylama sistemine karşı büyük bir saldırıyla karşılaştıklarını duyurdu.

Parti tarafından yapılan açıklamada, saldırının başarıyla püskürtüldüğü belirtildi.

Bu arada, Ukrayna'nın saldırıları bugün de devam etti. Kiev güçlerinin Belgorod'a yönelik saldırısında iki kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.

İlk Gün Eylemle Geçti

Rusya'nın St. Petersburg kentindeki bir oy verme merkezine dün molotof kokteylli bir saldırı düzenlendiği, Fontanka adlı yerel haber sitesi tarafından bildirildi.

Ayrıca, Rus seçim ve güvenlik yetkilileri, seçmenlerin oy sandıklarına yeşil antiseptik boya döktüğü bir dizi olayın yaşandığını bildirdi.

Rusya Merkez Seçim Komisyonu, Rostov bölgesi ve Karaçayevo-Çerkes Cumhuriyeti'nde yaşanan boya dökme olaylarının ardından güvenlik önlemlerinin artırılması çağrısında bulundu.

Rostov bölgesindeki müfettişler, oy kullanma hakkının engellenmesi suçlamasıyla 62 yaşındaki bir adam hakkında beş yıla kadar hapis cezası öngören bir ceza davası açıldığını duyurdu.

Kabini Ateşe Veren Seçmen Gözaltına Alındı

Rusya'nın çeşitli bölgelerinde dün, en az üç kişinin oy merkezlerine kundaklama eylemi gerçekleştirdiği bildirildi.

Sota adlı bağımsız haber kuruluşuna göre, Moskova'da yaşlı bir kadın, oy kullanma kabinini ateşe verdiği için gözaltına alındı.

Seçim yetkilileri, RIA Novosti devlet haber ajansına yaptıkları açıklamada, saldırıda hiçbir oy pusulasının zarar görmediğini ve sandık görevlilerinin olaydan sonra da çalışmaya devam ettiğini belirtti.