İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin güneyinde yer alan Refah kentinin batısındaki El-Mevasi bölgesine yönelik bir saldırı gerçekleştirdi. Bu saldırıda İsrail tankları, top mermileri kullanarak bölgedeki yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını hedef aldı.

25 Şehit, 50 Yaralı


Filistin Sağlık Bakanlığı, saldırıya dair yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun bombardımanı sonucu 25 Filistinlinin hayatını kaybettiğini ve 50 Filistinlinin yaralandığını belirtti. Görgü tanıkları, İsrail ordusuna ait tankların El-Mevasi bölgesinde Filistinlilerin çadırlarını bombaladığını ve bu bombalamaların çadırlarda yangın çıkmasına neden olduğunu aktardı.

İsrail'den Gazze Açıklaması: Rehineler İçin Savaş Durdurulacak İsrail'den Gazze Açıklaması: Rehineler İçin Savaş Durdurulacak

Mevasi Güvenli Bölgeler Arasında Yer Alıyor


El-Mevasi bölgesi, İsrail ordusunun göçe zorladığı Filistinlilerin gitmesini istediği "güvenli bölgeler" arasında yer alıyordu. Bu bölge, Han Yunus ve Refah kentleri arasında uzanmakta olup, Han Yunus'un güneybatısında başlayarak Deyr el-Belah yakınlarına kadar devam ediyor.

İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nın Kararına Rağmen Saldırılara Devam Ediyor


İsrail ordusu, Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) saldırıları durdurma kararına rağmen Refah'ı bombalamayı sürdürüyor. UAD, 24 Mayıs'ta aldığı kararlarla, İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarını derhal durdurmasını, insani yardımları engellememesini ve suçları araştıracak BM görevlilerinin Gazze'ye girişine izin vermesini hükmetmişti. Ancak, bu kararlara rağmen İsrail ordusu saldırılarına devam ediyor.

Önceki Saldırılar ve Mevasi Bölgesinin Durumu


28 Mayıs'ta, İsrail ordusu Refah'ta zorla yerinden edilen Filistinlilerin bulunduğu Mevasi'de çadırları hedef alan bir saldırı gerçekleştirmişti. Bu saldırıda 21 kişi hayatını kaybetmiş, 64 kişi yaralanmıştı. İsrail ordusunun iddiasına göre, Mevasi bölgesi güvenli olarak kabul edilmekteydi, ancak bu iddialara rağmen bölgeye yönelik saldırılar devam ediyor.

İsrail ordusunun Refah'taki El-Mevasi bölgesine düzenlediği son saldırı, Filistinliler arasında büyük bir trajediye neden olmuş durumda. Yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı çadırların bombalanması, 25 kişinin hayatını kaybetmesi ve 50 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanırken, uluslararası tepkilere ve UAD kararlarına rağmen İsrail'in saldırgan tutumu devam ediyor.