Gazze'deki zulmün durdurulması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "İsrail'in katliamlarına cephane ve silah desteği sağlayan ülkeler, bu suça ortak olmaktan vazgeçmelidir" dedi. Erdoğan ve Mirziyoyev'in görüşmesinin ardından iki ülke arasında çeşitli anlaşmalar imzalandı. Erdoğan, ortak basın toplantısında şu ifadeleri kullandı: "Öncelikle, sizlerin huzurunda misafirlerimize bir kez daha hoş geldiniz demek istiyorum. 2022 yılında ilişkilerimizi kapsamlı stratejik ortaklık seviyesine çıkardık. Bugün de üçüncü toplantımızı başarıyla tamamladık."

Hedefimiz 5 Milyar Dolar Ticaret Hacmi

Konsey toplantısı kapsamında birçok anlaşmaya imza attık ve bu anlaşmalar, iki ülke arasındaki iş birliğinin çeşitliliğini artıracak. İş insanlarımızı, Özbekistan'da daha fazla yatırım yapmaları için teşvik etmeye devam edeceğiz. 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize kısa zamanda ulaşacağımıza inanıyorum.

Gazze^deki Zulüm Durdurulmalı

Dünyanın geçtiği zorlu süreçteki meseleleri ele aldık. Filistin konusunda Özbekistan ile aynı perspektife sahibiz ve mazlumlara yönelik zulmün sona ermesi çağrımızı yineliyoruz. Savaşın sona ermesi ve Gazze'deki kardeşlerimize insani yardım ulaştırılması için çabalarımızı sürdürüyoruz. İsrail'e silah ve cephane desteği veren ülkelerin bu suça ortak olmaktan vazgeçmeleri gerekiyor. Vicdan ve sorumluluk sahibi herkesi, ateşkesin acilen sağlanması için çaba göstermeye davet ediyorum. Biz nasıl samimiyetle Özbekistan'ı destekliyorsak, Özbek kardeşlerimiz de zor zamanlarımızda yanımızda oldular. 6 Şubat depremi sonrası gösterdikleri dayanışmayı şükranla anıyoruz. Değerli kardeşim, göreve geldiğinden beri attığı adımlarla Türkiye'nin yakın bir dostu olduğunu göstermiştir. Bugün kendisine devlet nişanımızı vereceğiz.

Türkiye, sadece kendi bölgesinde ve İslam dünyasında değil, tüm dünyada önemli bir ülke haline geldi. Türkiye'nin başarılarıyla gurur duyuyoruz. Türkiye, dünya çapında büyük bir itibara ve etkiye sahiptir.

Gazze şeridinde süren kanlı saldırılar bizi derinden sarsıyor. Uluslararası toplumun bu konudaki yaklaşımı endişe verici. Çifte standartlar gözlemleniyor.

Erdoğan2dan Paylaşım

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı paylaşımda şunları söyledi: "Türkiye-Özbekistan Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyimizin 3. toplantısını aziz kardeşim, Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile birlikte başarıyla gerçekleştirdik.

Ortaklığımızı daha da derinleştirecek adımları tartıştık ve yönümüzü belirledik. Konsey toplantısı kapsamında birçok anlaşmaya imza attık. Bu anlaşmalar, iki ülke arasındaki iş birliğini çeşitlendirmemize olanak sağlayacak ve hukuki temeli güçlendirecektir. Bu adımlarla birlikte 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize kısa sürede ulaşacağımıza inanıyorum. Özbekistan ile birlikte ata yurdumuz Orta Asya'daki diğer kardeşlerimizi bir araya getiren Türk Devletleri Teşkilatı kapsamındaki çalışmalarımız çok değerlidir.

2019'da Özbekistan'ın katılımıyla daha da güçlenen bu birlik, Türkiye'nin Türk devletlerini tek bir çatı altında toplama hedefinin önemli bir sonucudur.

Bugün, ikili iş birliğimizin yanı sıra, dünyanın geçmekte olduğu zorlu süreçte bölgesel ve uluslararası meseleleri de değerlendirdik.

AKP İle MHP Arasında İpler Gerildi: Bahçeli'den Hodri Meydan AKP İle MHP Arasında İpler Gerildi: Bahçeli'den Hodri Meydan

Şevket kardeşime, bağımsız Filistin Devleti'ne ve iki devletli çözüme verdiği destek için teşekkür ediyorum. Konsey toplantımızın ülkelerimiz, bölgemiz ve tüm Türk dünyası için hayırlara vesile olmasını diliyorum."