İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi Taşıyan Helikopter Kaza Yaptı İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi Taşıyan Helikopter Kaza Yaptı

İsrail'in İran'a vereceği yanıt tartışma konusu olurken ve dünya genelinden Tel Aviv'e sükunet çağrıları yapılırken, İran ordusu dün bir gövde gösterisi gerçekleştirdi. Ulusal Ordu Günü etkinlikleri kapsamında Tahran'daki bir askeri üste yapılan törende konuşan Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İsrail'e yönelik pazar sabahı gerçekleştirilen operasyonun Siyonist rejimin dokunulmazlığını ihlal ettiğini ifade etti. Operasyonun, İran Silahlı Kuvvetleri'nin hazır olduğunu gösterdiğini vurgulayan Reisi, "Bu eylem sınırlıydı. Eğer daha kapsamlı bir eylem olsaydı, Siyonist rejimin destekçileri bu rejimden hiçbir şeyin kalmayacağını görürlerdi" şeklinde konuştu. İsrail'in kendilerine misilleme yapması durumunda çok ağır bir karşılık vereceklerini vurgulayan Reisi, "ABD, İran'a askeri seçenekten bahsedemez çünkü ordumuzun gücünü biliyor" ifadesini kullandı.

44 İsrail'li Subay Öldürüldü İaddası

Reisi, İsrail'e yönelik saldırıların başarılı olduğunu iddia ederken, İranlı kaynaklar operasyonda kullanılan 185 İnsansız Hava Aracı'nın 15'inin bin 500 kilometrelik operasyonel menzildeki hedefleri başarıyla vurduğunu, geri kalanın ise Amerikan, Fransız, İngiliz ve İsrail'in 'Demir Kubbe' adı verilen hava savunma sistemini 'meşgul' ettiğini iddia etti. Ayrıca, 36 seyir füzesinden 6'sının da hedeflerine ulaştığı öne sürülürken, vurulan Nevatim Hava Üssü'nde en az 44 İsrailli subayın öldürüldüğü iddia edildi.

Blinken: Misilleme İsrail'in Çıkarına Olmaz

Axios haber sitesinin Beyaz Saray'a yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İran'a saldırmakla İsrail'in çıkarına olmayacağını düşünüyor. Amerikan kaynağa göre, İsrail'in İran'a saldırması durumunda, önceki saldırıdaki büyük başarısını tekrar etmesinin çok zor olacağı ve bunun İsrailliler tarafından da bilindiği ifade edildi. İsimsiz İsrailli yetkililer, İsrail medyasına yaptıkları açıklamada, olası bir İran'a karşı misilleme operasyonunun İran'ın yurtdışındaki varlıklarını hedef alabileceğini ve siber saldırılar ile önemli kişilerin hedef alınabileceği ihtimalinin de dahil olduğunu aktardı.