Yiyeceğin serüveni de tıpkı insan yaşamının hikâyesi gibi oldukça uzun ve zahmetlidir. Özellikle söz konusu et olunca özenin daha fazla gösterilmesi gerekir. Kullanılan dana veya kuzu etlerinin hayvanların yaşlarından beslendiği bölgelere kadar değişiklik gösteren lezzetleri vardır. En iyi kesimhaneler ve kasaplarla çalışmak, hayvanın yemeye en uygun olanını bulmak büyük bir marifettir. Her etten her yemeğin olmayacağını bilmek ve etleri titizlikle yemeklere uygun şekilde ayırmak gerekir. Bu saatten sonra etin lezzeti pişirenin marifetli ellerine kalır. Marine edilmesi gereken etlerin işlemesi titizlikle devam ederken etlerin hangi derece ateşte ve ne kadar süre pişirileceği de ustalık gerektiren işlerdendir.

Adana Kebap

 Gastronominin temel mantığında yatan kombinasyonları da iyi kullanmak gerekir. Etin yolculuğunu tamamlayabilmek için masalarınıza sunulan tabak, süslemeler ve etin sunumu da ayrıca önemlidir. Bu aşamaların hepsinin titizlikle yürüdüğü Fikr-et restoranları aynı zamanda bu sürecin evlerinize kadar olan kısmını da online adana yemek sipariş seçeneği ile takip ediyor ve kusursuz bir hizmet deneyimi yaşatıyor.  Bu överi, titizlik ve iş takibi sayesinde Adana bölgesinde online adana yemek sipariş alanında en sık tercih edilen restoranlardan birisi haline geliyor. Misyonu güçlü, vizyonu geniş ve hizmeti sınırsız bir marka olabilmek için her geçen gün yeni adımlar atıyor ve siz müşterileriyle olan bu yolculuğunu her daim devam ettirerek mobil kebap, online sipariş, hamburger franchise gibi imkânları ve geliştirmeleri de devam ettiriyor.

Kebap

Adana kebap

Fikr-et Adana Steak House 1991 Nuh Ocakbaşı yıllarından beri özellikle adana kebap ve diğer yerel kebap çeşitlerini ustalıkla yapmış restoranımız kendisine her geçen gün yeni bir vizyon ve misyon ekleyerek steak alanında da kendisini geliştirmiş ve bu konuda birçok kişinin takdirini kazanmış bir mekândır. Bu etler hem özenle hem de dikkatli şekilde pişirilmesiyle sevenlerinin gönlünü kazanmıştı. Et pişirilmesi, servis edilmesi, marine süreci ve seçilen hayvana göre oldukça farklılıklar gösteren alanlardan birisidir. Et pişirmek ve servis etmek ciddi bir ustalık meselesidir. Restoranımız kendisine her geçen gün yeni bir vizyon ve misyon ekleyerek steak alanında da kendisini geliştirmiş ve bu konuda birçok kişinin takdirini kazanmış bir mekândır.

3

Medeniyetlerin, Kültürlerin, İnsanların ve en önemlisi Lezzetlerin kesişim noktası olan Adana’da faaliyet göstermekten oldukça memnuniyet duyuyor, doğru kesim ve pişirme teknikleriyle adana kebap alanında özlenen lezzetlerin yakalanmasını sağlıyoruz. En kaliteli ürünleri yemeklerimizde misafirlerimize ikram ederek insan sağlığı ve gıda kalitesi konusunda oldukça dikkatli davranıyoruz.  Memleketimizin her karış verimli toprağında yetişen taptaze ürünleri sofralarınıza sunarak bir lezzet şöleni deneyimi yaşamanızı isteriz. Tarlalardan sofralara kadar bin bir emek ile taşınan mahsulleri en ince ayrıntısına kadar titizlikle hazırlayarak tadımınıza sunmaktan memnuniyet duyarız. Bu tadım deneyimlerini yaşayabilmeniz, kurumsal işletmemizi yakından tanıyabilmeniz ve sizlerle buluşabilmek için oldukça özveri ile çalışmaktayız.

4

Kurban Bayramı, Tekstil Sektörüne Yaradı Kurban Bayramı, Tekstil Sektörüne Yaradı

Steakhouse

Steakhouse kültürü aslında mangal kültürünün modern ve daha farklı şekillerde pişirme tekniği kullanıldığı bir halidir. Steak alanında oldukça fazla restoran ortaya çıkmış olmakla birlikte kaliteli et ve sunum yapabilen restoran sayısı da bir o kadar azdır. Bu alanda birçok firma sürece öncülük yapmış olsa da zamanla steak alanında birçok yeni restoran ortaya çıkarak daha lezzetli etlerin sunumları yapılmıştır. Fikr-et ailesi olarak bizler de bu sürecin hem öncülerinden hem de içinde hala süreci deva ettirenlerinden olarak steak kültürünün en lezzetli halini misafirlerimize sunuyoruz. Her zaman başta hayvanın kalitelisini ve doğru bölgelerini kullanarak en iyi etleri en doğru yöntemlerle pişiriyoruz. Marine edilmesinden pişirme tekniklerine kadar steakhouse olarak her sürecin yakın takipçisi oluyoruz.

6

Servisler sırasında lezzet kombinasyonlarına büyük ölçüde önem veriyor ve yemeğin kimyasına uygun yancılarla tabaklarınızı süslüyoruz.  Sizler de Fikr-et farkıyla yemeklerinizi yiyerek kebap zevkine ortak olmak isterseniz, Türkmenbaşı ve Atikop şubelerimizi ziyaret ederek steak ve kebap menülerimizi tercih edebilirsiniz. Dilerseniz mobil kebap seçeneklerimizi kullanarak organizasyonlarınızda kebap ziyafeti verebilir ve misafirlerinize bir yemek şöleni hazırlamamızı bizlerden isteyebilirsiniz. Her daim mobil kebap seçeneğimizle hizmetinizde hazır şekilde bekliyoruz. Organizasyon zamanınızdan belirli zaman önce bizlerle iletişime geçer, faaliyet, kişi sayısı ve hangi menümüzden hangi çeşitleri istediğinizi belirtirseniz görüşmelerimizi gerçekleştirebiliriz. Fikr-et farkı mobil kebapla yanı başınızda.