Adana Şalvarının Tescillenmesini Davul Zurna İle Kutladılar Adana Şalvarının Tescillenmesini Davul Zurna İle Kutladılar

Adana'da devam eden Portakal Çiçeği Karnavalı, şehri ulusal ve uluslararası birçok misafiri ağırlarken, vatandaşlar aşırı sıcaklar nedeniyle parklarda ağaç gölgelerinde serinlemeyi tercih ettiler. Kentin araç termometrelerindeki sıcaklık 39 dereceye kadar yükselirken, meteoroloji yetkilileri gölgede sıcaklığın Afrika'dan gelen sıcak hava dalgasıyla artacağını ve 42 dereceye kadar çıkabileceğini duyurdu. Bazı çocuklar parklardaki havuzlarda serinlerken, yaşlı vatandaşlar ise banklarda bir araya gelip sohbet etti.

Adana'da Yüksek Sıcaklık

Adana'nın sıcaklığının termometrelerin gösterdiğinden çok daha yüksek olduğuna dikkat çeken Cengizhan Temuçin gibi vatandaşlar, Adana'nın ikliminden dolayı son derece sıcak bir yer olduğunu vurguluyorlar. Temuçin, "Adana'nın iklimi gerçekten çok sıcak. Yaz aylarında burada 50 dereceyi görebiliyoruz. Geçmişte nem ve rutubetle birlikte 50 derecenin üstüne çıktığımız zamanlar da oldu. İnsanlar genellikle ağaç gölgelerinde oturup çaylarını veya kahvelerini içer, güneşten korunmaya çalışırlar. Biz burada yaşayanlar alışkınız ama dışarıdan gelen yerli turistler için Adana'nın sıcaklığı çok fazla gelebilir. Adana her zaman insanlara 45-50 dereceleri hissettirir" şeklinde konuştu.

Vatandaşlardan Eyüp Kırkıl Sıcaklığı Değerlendirdi

Termometrelerin 39 dereceyi göstermesine rağmen yakın zamanda havaların çok daha sıcak olacağını belirten vatandaşlardan Eyüp Kırkıl da, "Bugün sıcaklık 39 derece gösteriyor ama birkaç derece daha yükselmesini bekliyoruz. Sıcak havalarda gölgede oturuyoruz, soğuk su içiyoruz. Gölgeler bizim için çok önemli. Gölge vermeyen ağaç sevilmez bizim Adana’da" şeklinde konuştu.