26 Ülke Birleşti: İsrail'e Kötü Haber! 26 Ülke Birleşti: İsrail'e Kötü Haber!

7 Ekim'de Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın gerçekleştirdiği saldırının ardından Filistin'de sivilleri hedef alan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya yönelik tepkiler artmaya devam ediyor. Uluslararası toplum, İsrail'in Filistin'deki sivillere yönelik saldırılarını durdurması için sürekli olarak tepkisini gösterirken, dün Nuseyrat Mülteci Kampı'nda gerçekleştirilen ve dört İsrailli rehinenin kurtarıldığı operasyona hem İsrail'den hem de dünya genelinden tepkiler geldi. Bu operasyonda 210 kişi hayatını kaybederken yüzlerce insan yaralandı ve Netanyahu'nun kurtarılan dört kişiyle görüşüp kendi reklamını yapması, ülkesinde eleştirilerin hedefi oldu.

İsrail'de muhalefet lideri Yair Lapid, Netanyahu'nun bu dört kişiyle poz verip görüntüleri medya ve sosyal medyada paylaşmasını eleştirdi. Lapid, Netanyahu'nun 7 Ekim'de öldürülen ya da Gazze'de yaşamını yitiren İsrailli rehinelerin aileleriyle buluşmadığına dikkat çekti ve "Eğer sen başbakansan hem başarıların hem de başarısızlıkların sorumluluğunu alacaksın. İşler istediğin gibi gitmeyince ortadan kaybolmak yeni bir şey" dedi. İsrail'in "kurtarma operasyonlarının" başarısız sonuçlanmasının ardından sadece yazılı açıklamalar yapıldığına dikkat çekilirken, ölen İsraillilerin yakınları da Netanyahu'ya tepkilerini sürdürüyor.

Eski Bakandan Netenyahu'ya Ağır Eleştiri 

İsrail'in eski bakanlarından Izhar Shay, 7 Ekim'deki saldırılarda yaşamını yitiren oğlu Yarin Oree Shay'ın Netanyahu ile çekilmiş bir fotoğrafını paylaşarak sert sözler sarf etti.

Shay, "Başbakanın arama zahmetine bile katlanmadığı yaslı ebeveynlerden biriyim. Oğlum kahramanlar arasında yer aldı ve ölümüyle yüzlerce insanın hayatını kurtardı. Ancak, oğlum uykusunda öldürülmüş ya da evinden kaçırılmış olsaydı bile, ahlaklı ve onurlu bir başbakan teselli etmek ve destek vermek için arardı. Bu olay onun gözetiminde gerçekleştiği için özür dilerdi. Netanyahu'ya kızgın değilim. Hem de hiç. Ondan nefret ediyorum, sefil adam," ifadelerini sosyal medya platformu X'te paylaştı.