Gazze savaşına paralel olarak, sekiz aydan uzun süredir İsrail ile çatışan Lübnan merkezli Hizbullah örgütü, Salı günü İsrail topraklarının derinliklerindeki önemli askeri tesislere ait olduğunu iddia ettiği insansız hava aracı (İHA) görüntülerini yayınladı.

Hiçbir Şey Güvende Olmayacak

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Çarşamba günü televizyon konuşmasında, daha büyük bir savaş halinde İsrail'de "güvenli hiçbir yer kalmayacağını" ifade etti.

Nasrallah ayrıca, "İsrail, Akdeniz'de kendisini bekleyen büyük tehditlerin farkında. Bu çapta bir savaşta bizi karada, havada ve denizde karşılamaya hazır olmalı" diyerek İsrail'e güçlü mesajlar verdi.

İsrail'in Lübnana saldırı Planları Onaylandı  

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Salı günü yaptığı açıklamada, Hizbullah ile geniş çaplı bir savaş kararının yakında alınacağını belirtti ve İsrail ordusu da "Lübnan'a yönelik saldırı için operasyonel planların onaylandığını" duyurdu.

GRKY İle Mücadele Edebiliriz

Nasrallah, Lübnan'a en yakın AB ülkesi olan ve İsrail ile yakın ilişkiler sürdüren Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni (GKRY) tehdit ederek, İsrail'in havaalanlarını ve üslerini askeri tatbikatlar için kullanmasına izin vermekle suçladı.

Nasrallah, "İsrail'in Lübnan'ı hedef alırken GKRY havaalanlarını ve üslerini kullanması GKRY hükümetini de savaşta taraf yapar. Hizbullah, savaşın bir parçası olurlarsa, GKRY ile de mücadele edebileceği konusunda uyarıyor" dedi.

Slovenya hükümeti Filistin Devleti'ni Tanıma Kararı Aldı Slovenya hükümeti Filistin Devleti'ni Tanıma Kararı Aldı

Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulides, ülkesinin herhangi bir çatışmada taraf tuttuğu yönündeki iddiaları şu sözlerle reddetti:

"Kıbrıs, sorunun değil çözümün bir parçasıdır. Bu rol, sadece Arap dünyası tarafından değil, uluslararası toplum tarafından da insani yardım koridoru aracılığıyla açıkça görülmektedir" dedi ve Kıbrıs'tan Gazze'ye yapılan yardım sevkiyatlarına atıfta bulundu.

GKRY’nin İsrail ordusuna herhangi bir toprak ya da üs sağladığı bilinmiyor, ancak geçmişte iki ülkenin orduları Kıbrıs'ta birçok ortak tatbikat gerçekleştirdi.