Mavi kartlılar yurt dışı borçlanması yapabilir mi? Yurt dışından kredi çekemezsiniz. Mavi Kart Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Avrupa ülkelerinde ikamet eden ve ikamet ettikleri ülkede vatandaşlık almak isteyen kişilere Mavi Kart adı verilen bir kart vermektedir.

Türk vatandaşlığından izin alarak çıkanların pasaportları ve kimlik kartları iptal edilerek “5203 sayılı Kanuna göre saklı tutulan hakların kullanılmasına ilişkin belge” (mavi kart) düzenlenmektedir.

Diyarbakır'da Yeşille Buluşması İle Oraya Çıkan En Güzel Parkları Diyarbakır'da Yeşille Buluşması İle Oraya Çıkan En Güzel Parkları

Bu belge, Türkiye’de taşınır malın kalış, seyahat, çalışma, yatırım, ticari faaliyetler, miras, satın alma, terk ve kiralama gibi konularda size yardımcı olacaktır. Tüm aile fertleri, vatandaşlıklarından ayrılma izni almak için başvuruda bulunmalıdır.

SGK Mavi Kart Emeklilik Nedir?

Mavi Kart, Türkiye’de yaşayan kişilerin Türk vatandaşlığından çıkıp başka bir ülke vatandaşı olmak için yurt dışına çıkması durumunda Türkiye’deki haklarını korumak için verilen karttır. Mavi kartla ayrılırsanız durum biraz farklıdır. Bu karta sahip olan herkes mavi kartla emekli olamaz.

Sadece çift uyruklu ve hem Türkiye hem de başka bir ülke uyruklu kişilerin prim ödemesi ve dış borç taşıması gerekmektedir. Ayrıca Türkiye’de SSK vb. bir kuruluşta belirli bir süre çalışmış olmanız gerekmektedir. Ancak bu şartları taşıyanlar mavi kart emekli maaşı alabilmektedir.

SGK Mavi Kart ile Nasıl Emekli Olunur?

Mavi kart ile emekli olabiliyorsanız, öncelikle Türkiye’de 3600 gün çalışmalısınız. Genel emeklilik için süreci başlatmak için 3600 iş gününüz var. Peki, SGK Mavi Kart ile nasıl emekli olunur? Öncelikle emekli olmak istediğinizi SGK’ya bildirmeniz gerekmektedir.

Başvuru onaylanırsa kısa süre içinde emekli maaşı ödenir. Ancak başvurunuz yabancı uyruklu olduğunuz gerekçesiyle reddedilebilir. Bu gibi durumlarda 3600 iş gününün geçtiğini kanıtlamak, dış borcu ödemek ve mahkemeye başvurmak gerekir.

Mahkemeye başvurduktan sonra şartların oluşması, dış borcun ödenmesi, poliçe süresinin dolması ve gerekli iş günlerinin tamamlanmış olması halinde dava kazanılmış olur. Bu sizi SGK Mavi Kart emeklisi yapar.

Bazı durumlarda 3600 günü geçmeden başka bir ülkeye taşındığınız için mavi kartlı emekli olmayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda kişi Türkiye’ye dönerek orada 3600 gün aynı işi yaparak mavi kartlı emekli olabiliyor. Mavi kartlılar yurt dışı borçlanması yapabilir mi sorusunun cevabı hayır ama emekli olabilir mi sorusu için cevap evettir.