Kurban Bayramı'nın ilk gününde 16 bin acemi kasabın yaralandığı bildirildi. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, bayramda meydana gelen yaralanmalar ve trafik kazalarına ilişkin verileri açıkladı. Saat 16.00'ya kadar kent genelinde toplam 918 kişinin kamu hastanelerine başvurduğu belirtilen açıklamada, bu yaralılardan 74'ünün 112 Acil Sağlık ambulanslarıyla uygun hastanelere nakledildiği bildirildi.

Açıklamada, 2 kişinin yaşamını yitirdiği, 21'inin genel durumunun orta, 2'sinin ise ağır olarak tedavilerinin devam ettiği kaydedildi. Hayatını kaybedenlerden birinin Arnavutköy'de bir kesimhanede kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırılan 56 yaşındaki D.İ olduğu, diğer kişinin ise trafik kazası sonucu yaşamını yitiren E.A olduğu öğrenildi.

Ankara'da Yaşananlar

Ankara’da da yaralanan çok sayıda kişi hastanelere başvurdu. Kurban keserken kolundan yaralanan ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesine gelen Salih Gültekin, yaşadıklarını gülerek anlattı. Uzun yıllardır kurban kestiğini ve ilk kez böyle bir kaza yaşadığını belirten Gültekin, "Arkadaşım eti parçalarken bıçağı koluma sapladı. Herhangi bir sorun yok şu anda." dedi.

Gültekin, "Yıllardır kurbanımızı keseriz ama bu yıl ilk defa acemi kasap olduk, bıçağı yedik." ifadelerini kullandı.

Aynı hastaneye başvuran Mesut Aktaş ise "Her sene kurbanımızı kendimiz kesiyoruz. Bu sene satırla yaraladım elimi." diye konuştu. Aktaş, elini derin kestiğini ve tendonlarının koptuğunu belirterek, "Kendime güvenen bir insandım, 'yok artık, ben yapmam' derdim ama bu akşam beni de televizyonda izleyecekler." dedi.

İzmir'de Durum

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, saat 05.00 ile 18.00 arasında kurban kesimi sırasında yaralanan 416 kişinin hastanelerin acil servisine başvurduğunu belirtti. Bu kişilerin tedavilerinin ardından taburcu edildikleri ifade edildi.

Öte yandan, Buca Belediyesi zabıta ekipleri, Zafer Mahallesi'nde kurban kesimi sırasında hayvan atıklarının çevreye döküldüğü ihbarı üzerine bölgede incelemelerde bulundu. Kesim izni verilen mülkiyetteki kişinin kurallara uymadığını tespit eden ekipler, Kabahatler Kanunu'nun 43/1 maddesi uyarınca bu kişiye idari para cezası uyguladı ve bölgeyi temizletti.

Trakya'da Yaralananlar

Trakya'da bayram namazının ardından kurban kesim işlemleri başladı. Kesim sırasında Edirne'de 22, Kırklareli'nde 7, Tekirdağ'da ise 213 kişi hayvanların darbesiyle ya da kesici aletlerle yaralandı. Yaralılardan bazıları yakınları aracılığıyla, bazıları ise sağlık ekiplerince hastanelere götürüldü. El, parmak ve diz kesikleri gibi yaralanmaları bulunan "acemi kasap"lar, acil servislerdeki tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Sakarya ve Çevre İllerdeki Durum

Kocaeli'de kurbanlıkları keserken el, kol veya bacaklarından yaralananlar kentteki hastanelere geldi. İzmit, Derince, Körfez, Gölcük, Karamürsel, Gebze, Darıca, Kandıra ve Dilovası ilçelerinde 328 kişi çeşitli hastanelerde tedavi gördü. Sakarya’da da kesim işlemleri sırasında vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanarak hastanelere giden 368 kişi, tedavilerinin ardından taburcu edildi. Düzce'de ise sabah saatlerinden itibaren 62 kişi, acil servislerde tedavi altına alındı. Zonguldak’ta kurbanlık kesiminde yaralanan 93 "acemi kasap", çeşitli hastanelere başvurdu. Bolu'da ise kent merkezi ve Gerede ilçesinde kesim işlemleri yaparken yaralanan 52 kişiye hastanelerde müdahale edildi.

Eskişehir Oto Servis ile Aracınız Her Mevsime Hazır Eskişehir Oto Servis ile Aracınız Her Mevsime Hazır

Trabzon, Rize, Giresun, Bayburt, Artvin, Gümüşhane, Ordu, Samsun, Tokat ve Çorum, Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Eskişehir ile Kütahya'da da yüzlerce kişi acillere başvurdu.

Son Rakam: 16 Bin Yaralı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kurban kesimlerinin profesyonel kişiler tarafından yapılmaması nedeniyle binlerce kişinin yaralandığını bildirdi. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bayramın ilk gününde Ankara’da 1.274, İstanbul’da 840, İzmir’de 416 olmak üzere, ülke genelinde yaklaşık 16.000 kişinin kurban kesimi sırasında yaşadığı yaralanmalar sonucu sağlık kuruluşlarına başvurduğunu belirtti. Koca, kesimlerin profesyonel kişilerce yapılmaması bu gibi durumlara yol açtığını ifade ederek, "Kurbanlarını henüz kesmeyenlerin buna dikkat etmelerini öneriyoruz. Daha ilk günden yaklaşık 16.000 kişi bayramı gönlünce geçiremeyecek." dedi.