Bugün, eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 18'i tutuklu 108 kişinin yargılandığı Kobani Davası'nda tutukluluk incelemesi yapıldı. Mahkeme heyeti, hiçbir tutuklu sanık için tahliye kararı vermedi. Duruşma, son sözlerin alınması ve hüküm için 16 Mayıs'a ertelendi.

Duruşmada kararın açıklanması beklenirken, mahkeme heyeti, hükmün daha ileri bir tarihte açıklanacağına karar verdi. Tutuklu siyasetçilerin bulunduğu cezaevlerine gönderdiği talimat yazısında, "Mahkememiz dosyasının kapsamı, sanık sayısı, atılı suçlamaların sayısı, taraf beyanları ile sanıklar ve müdafilerinin savunma boyutlarıyla dava dosyasının incelenmesinin henüz tamamlanmamış olması nedeniyle 17.04.2024 tarihinde yapılacak olan duruşmada hükmün açıklanmayacağı, ancak duruşma açılarak tutuklu sanıkların tutukluluk durumunun değerlendirileceği..." ifadelerine yer verilmişti.

DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, DEM Parti milletvekilleri, CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi, Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Ankara Milletvekili Aliye Timisi Ersever, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık, EHP ve EMEP temsilcileri de dahil olmak üzere çok sayıda kişi duruşmayı izledi.

Yargıtay Başkanı Seçilen Ömer Kerkez: Dik Duracağım Yargıtay Başkanı Seçilen Ömer Kerkez: Dik Duracağım

Yüksekdağ ve Kışanak, Duruşmaya Katılmadı

Tutuklu siyasetçilerin bir kısmı duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katılırken, bir kısmı da duruşma salonunda hazır bulundu. Ancak Ali Ürküt, Nazmi Gür, Bülent Parmaksız, Sebahat Tuncel, Zeynep Karaman, Zeynep Ölbeci, Aynur Aşan, Ayşe Yağcı, Ayla Akat Ata, Pervin Oduncu, Meryem Adıbelli, Figen Yüksekdağ ve Gültan Kışanak duruşmaya katılmadı.

Mahkeme başkanı, "SEGBİS çözüm tutanaklarının tamamlanması ve dosyanın genişliği, savunmaların kapsamı göz önüne alındığında, bu sürenin yeterli olmayacağını değerlendiriyoruz. Bu nedenle hüküm duruşmasını ileri bir tarihe erteleyeceğiz. Bugün tutuklu olanların durumunu gözden geçirecek ve hüküm için yeni bir tarih belirleyeceğiz" şeklinde açıklamalarda bulundu.