Mahkemede ilk kez görülen teröristler, Moskova konser salonundaki 137 kişiyi öldüren saldırıya ilişkin yargılanmaya başladı. Gözleri bağlı bir şekilde adliyeye getirilen saldırganların bedenlerindeki yaralar dikkat çekiciydi. Yerel medya, saldırganlardan en az ikisinin Tacikçe konuştuğunu bildirdi. Rus yetkililer ise dünyanın dikkatini çeken kesik kulağın nedenini açıkladı.

Terörde Yöntem Kulak Kesmenin Sembolik Anlamı

Rus medyasında yer alan raporlara göre, teröristlerin bazılarının kulaklarının kesilmesinin ardındaki nedenler açıklandı. Moskovsky Komsomolets gazetesine konuşan bir askeri uzman, bu eylemin eski bir sorgu tekniği olduğunu ve suçluların bu şekilde hızlıca konuşturulduğunu belirtti. Uzman, bu yöntemin uygulanması için özel bir eğitim gerektiğini vurgulayarak, teröristlere karşı insan haklarının bu tür durumlarda daha az önemli hale geldiğini ifade etti.

DEAŞ gibi radikal terör grupları için ise kulak kesmenin büyük bir sembolik önemi olduğunu dile getirdi. Çünkü bu gruplar için, kulak kesme eylemi hem utanç verici hem de aşağılayıcı bir durumu temsil ediyor. Birçoğu, kulaklarının kesilmesi durumunda "Şehit" olmayacaklarına inanıyorlar. Dolayısıyla, bu eylemin sembolik anlamı onlar için çok büyük.

Moskova Saldırısı: Şüpheliler Yargı Önünde

Başkent Moskova'da Cuma akşamı yaşanan ve en az 137 kişinin ölümüne neden olan saldırıyla ilgili olarak dört şüpheli yargıç karşısına çıkarıldı. Şüpheliler, "terörizmle" suçlandı. Tacikistan vatandaşı oldukları belirtilen şüphelilerin sorgulama sırasında dövüldükleri görüldü. Bir şüphelinin bilincinin neredeyse kapalı olduğu, diğerinin ise kulağının kesildiği ifade ediliyor.

Şüpheliler, 22 Mayıs'taki duruşmaya kadar tutuklu kalmaya devam edecek. Mahkemeden yapılan açıklamada, iki şüphelinin suçlarını kabul ettiği ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilecekleri belirtildi. Dört şüphelinin de vücutlarında çeşitli yerlerde yaralar görülüyordu.