Önceki gün hastaneye kaldırılan İsmailağa Cemaati'nin 94 yaşındaki manevi lideri Hasan Kılıç, bugün hayatını kaybetti.

İsmailağa Cemaati tarafından yapılan açıklamada, "Şeyhimiz Hasan Efendi Hazretleri (Kuddise Sirruhû), rahmet-i Rahmân'a kavuşmuştur. Ümmet-i Muhammed'in başı sağ olsun!" denildi.

Kılıç'ın cenazesinin yarın (23 Nisan Salı) ikindi namazını müteakip Fatih Camii'nden kaldırılacağı ve Sakızağacı Şehitliği'nde toprağa verileceği belirtildi.

Hasan Kılıç Kimdir?

Hasan Kılıç Hoca, 1929 yılında Trabzon'un Dernekpazarı ilçesinde dünyaya geldi. Küçük yaşta hafızlık eğitimini tamamladıktan sonra, Of ilçesinde Çalekli Hacı Dursun Efendi'den Arapça ve İslamî ilimler konusunda eğitim aldı. İsmailağa Cemaati'nin 2022 yılında vefat eden manevi lideri Mahmud Efendi'nin daveti üzerine 1954 yılında Fatih'in Atikali semtindeki Kumrulu Mescid'de göreve başladı. Emekli oluncaya kadar bu mescitte hizmet etti. Bu süre zarfında, İsmailağa Cemaati'nin öğretilerini ve mesajlarını cemaat mensuplarına aktarmak için çaba harcadı ve manevi bir rehberlik rolü üstlendi.

Şimşek Açıkladı: Kirada Yüzde 25 Sınırı Devam Edecek Mi? Şimşek Açıkladı: Kirada Yüzde 25 Sınırı Devam Edecek Mi?

Merhum Mahmud Efendi, 2005 yılında Fatih Çarşamba'dan ayrıldığında, yakın çevresine ve evlatlarına "Bana bir şey olursa vekilim Hasan Efendi'dir" şeklinde bir vasiyette bulunmuştu. Bu vasiyet üzerine, Mahmud Efendi'nin oğlu, cenaze namazında Hasan Efendi'nin İsmailağa Cemaati'nin yeni lideri olduğunu ilan etti. Bu durum, Hasan Efendi'nin İsmailağa Cemaati içindeki önemini ve liderlik konumunu daha da güçlendirdi.