Eskişehir Oto Servis ile Aracınız Her Mevsime Hazır Eskişehir Oto Servis ile Aracınız Her Mevsime Hazır

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından yapılan açıklamada, Adana Hakimi Altınok hakkında soruşturma izni verildiği ve tedbiren görevden uzaklaştırıldığı bildirildi. Ayrıca, Altınok'un daha önce Edirne ilindeki görevi sırasında suç teşkil eden iddialar nedeniyle meslekten çıkarma cezası aldığı ve yargılamasının devam ettiği ifade edildi. Savcı Aslan'a yönelik benzer şekilde meslekten çıkarma cezası verildiği ve yargılamasının devam ettiği belirtildi. HSK, yargı mensuplarıyla ilgili iddiaların titizlikle takip edildiğini ve gerekli işlemlerin yapılacağını vurgulayarak, toplumun bu konuya duyarlı olması gerektiğini vurguladı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), bazı basın organlarında yer alan "Adana Hakimi Gül Altınok ve Mardin Cumhuriyet Savcısı Fatih Aslan'ın haklarındaki iddialara rağmen görevlerine devam ettikleri, kendileri hakkında herhangi bir işlem yapılmadığı" haberlerinin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. HSK'nın yazılı açıklamasında, Hakim Altınok hakkında Adana'daki görevinde ortaya çıkan iddialar üzerine soruşturma izni verildiği ve 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 77. maddesi gereğince tedbiren görevden uzaklaştırıldığı belirtildi. Disiplin soruşturmasının devam ettiği ve Altınok'un daha önce Edirne'deki görevindeki suç teşkil eden iddialar nedeniyle iki kez meslekten çıkarma cezası aldığı ifade edildi. Bu eylemleri nedeniyle Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nde yargılamasının sürdüğü ve duruşmasının 10 Eylül 2024'e ertelendiği bildirildi.

Cumhuriyet Savcısı Fatih Aslan'ın da soruşturma konusu eylemleri nedeniyle iki kez meslekten çıkarma cezası aldığı ve bu kararların kesinleştiği hatırlatıldı. Aslan'ın Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına devam edildiği belirtildi. Açıklamada, HSK'nın yargı mensuplarına ilişkin iddiaları titizlikle takip ettiği ve gerekli işlemlerin yapılacağı vurgulandı. Disiplin işlemi yapılan ve yargılamaları devam eden yargı mensupları hakkında işlem yapılmadığı yönündeki haberlerin yargının itibarını zedeleyebileceği ve toplumun bu konuda hassasiyet göstermesi gerektiği ifade edildi.