Fitre 2024 ne kadar?

Fitre, Ramazan ayında zengin Müslümanların sahip oldukları maddi varlıkların bir kısmını ihtiyaç sahiplerine yardım etmek amacıyla verdiği bir tür zekâttır. Ramazan ayının da yaklaşmasıyla beraber Fitre 2024 ne kadar? Sorusu sıklıkla gündeme gelen ve merak edilen bir nokta olmuştur. Fitre her sene Ramazan ayından önce Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenerek halka duyurulmaktadır. Fitre 2024 ne kadar? Sorusunun cevabı Diyanet İşleri Başkanlığının son açıklamasına göre 130 TL (Yüz Otuz Türk Lirası) olarak belirlenmiştir. Bu ücretler dönemin ekonomisi, gıda fiyatları, asgari ücretleri ve daha birçok diğer değişkenlerle beraber hesaplanmaktadır. Oruç ibadetinin tamamlayıcı olarak verilen bu miktar konusunda her sene olduğu gibi bu sene de Fitre 2024 ne kadar? Sorusu gündeme gelmiş ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hesaplanarak açıklanmıştır. Fitre vermek orucun da tamamlayıcısı bir zekât olduğundan bazı mezheplere göre vacip bazılarına göre ise farzdır ve verilmesi zorunludur. Fitre, Ramazan Bayramı'nın öncesinde verilir.  Fitresini veren kişiler bir Ramazan bayramına daha huzurla ulaşmayı kutlamış olurlar. Fitre kişinin sahip olduğu maddi varlıklar üzerinden hesaplanmadan belirlenen ücret neticesinde ihtiyaç sahibi kimselere verilmektedir.  Fitre vermenin önemi, İslam dininde toplumsal dayanışma, yardımlaşma ve adaletin sağlanması açısından büyüktür. Bu zekât dönemsel bir yardımlaşma türüdür. Ramazan bayramına özgüdür. Zengin ile far arasındaki dengenin kurulmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra bireysel olarak da gelişime ve değişime katkıda bulunan bu tür yardımlaşmalar kişinin duygudaşlık ve cömertlik duygusunu arttırır. Bireysel olarak Allah’a yaklaşmanın, mallarını Allah yolunda harcamanın, ihtiyaç sahipleri ile paylaşım yapmanın içselleştirilmesine da katkıda bulunur. Manevi yönü güçlendirir. Maddi olarak yapılan bir yardım olduğundan aslında bir nevi malların da arınmasına ve temizlenmesine, helal ile haramların karışmamasına da yardımcı olarak malın gücünü arttırır, bereketlendirir. Yardım, duygudaşlık, cömertlik gibi erdemlerin gelişmesine katkıda bulunurken bencillik, savurganlık, biriktirme hastalığı gibi birçok musibet karakter özelliklerinin de def edilmesine yardımcı olan bir eylemdir.  Yedi Başak olarak bizler de 2024 yılı Ramazan ayında da hayırseverlerin yardımlarını ihtiyaç sahipleri ile buluşturuyoruz. Gazze'deki ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatmak ve iyilikte bir adım önde olmak için fitre bağışlarınızı yapabilirsiniz. Fitre bağışlarınızla Gazze'deki ailelerin sofralarına bir nebze dokunabilirsiniz, insanlık krizinin yaşandığı Gazze’de temel ihtiyaçlara erişmede ciddi sorun yaşamaktadır. Bebek maması, Un, gibi temel ihtiyaçları sizlerin bağışlarınız ile Gazze’ye ulaştırıyoruz. Temel ihtiyaçlarını karşılamalarına katkı sağlayabilirsiniz. Gelecek İyilik İle Gelecektir.

Gazze

Kudüs İftar verme

Filistin’de yaşanan insanlık dramı her geçen gün etkileri artarak devam etmektedir. Bu insanlık suçundan en çok etkilenenler çocuklar, kadınlar ve yaşlı kimseler olmuştur. Yaşanan bu katliam belki de çocukların aklından ömür boyu bir an bile çıkmayacak ciddi travmalara sebep olmuştur. Hep deriz ya bu günün çocukları yarının büyükleri diye, işte onlar belki de yaşayamadıkları çocukluklarında kalacak belki de daha çocuk olmadan büyümek zorunda kalacaklar. Bu zor zamanlarında Kudüs ve Gazze bölgelerine yardım götürebilmek için biz Yedi Başak İnsani Yardım Derneği olarak bağışçılarımızın destekleri ile birlikte yola koyulduk.  Bizler Kudüs içerisindeki kardeşlerimiz ile iş birliği yaparak, Türkiye’den gönderilen yardım gemileri ve yardım uçaklarına desteklerimizi ileterek yardımlarımızı iletmeye çalışıyoruz. Kudüs’te de yaşanan ve senelerdir devam eden toprak iddiası yüzünden katledilen binlerce insanın ardından hala bu gün de İsrail ordusunun baskıları devam etmekte. Müslüman kardeşlerimiz bu Ramazan ayında da sıcak yemeklerle iftarlarını yapabilsinler diye Kudüs iftar verme projemizi hayata geçirdik. Kudüs iftar verme projemize destek olabilmek için zekât ve sadakalarınızı derneğimize iletebilir, hem ibadetlerinizi gerçekleştirmiş hem de bu denli hayırlı bir işe vesile olmuş olursunuz. Yedi Başak üzerinden vermek isterseniz, Online sistem üzerinden, 7/24 açık çağrı merkezimizden, PTT ile bağış yaparak, E-kart ve SMS yoluyla Kudüs iftar verme işleminizi yapabilir ve derneğimize iletebilirsiniz.  Ziraat bankası hesap numaralarımız üzerinden de EFT ve Havale işlemlerinizi gerçekleştirerek yardımlarınızı iletebilirsiniz. Bunun yanı sıra hızlı bir şekilde web sitemiz üzerinden bağışlarınızı kolaylıkla iletebilirsiniz. Bunun yanı sıra ‘’ACİL YARDIM’’ projelerimiz arasında bulunan Gazze, Filistin ve Kudüs kapsamlı organizasyonlarımıza bağışta bulunmak için web sayfamız üzerinde bulunan Faaliyetlerimiz kısmından bölgeleri ve yardımları inceleyebilirsiniz.  Bağışlarınızın güvenliğinden emin olmak için derneğimiz, ‘’Yardım Kuruluşu Yedi Başak İnsani Yardım Derneği 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 7. maddesi uyarınca T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü tarafından verilen 14.09.2020 tarih ve 23280 sayılı Olur’ları ile Yardım Toplama iznine sahiptir. 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 16. Maddesi gereğince T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü birimlerince denetlenmektedir.’’ Dilerseniz sayfamız üzerinde bulunan bağışçı hakları, dernek tüzüğü, bağımsız denetim raporlarımıza ulaşabilirsiniz. Bunların hepsinin şeffaf şekilde sayfamızda paylaşılması hesap verilebilirlik ilkemiz doğrultusunda dernek yönetimi tarafından alınmış kararımızdır.

Fitre

Fitre bağış

Ramazanın yaklaşmasıyla birlikte fitre verme konusunda araştırmalar da çoğalmaya başlamıştır. Öncelikle Fitre nedir ve ne için verilir? Fitre bağış yapılır mı? Soruları sıklıkla aranan başlıklardan olmuştur. Fitre, dinimizde Ramazan ayının sonunda zenginlerin, ihtiyaç sahiplerine yardım etmek amacıyla verdiği bir sadakadır. Fitre, fakir ve muhtaç insanların Ramazan Bayramı'na girebilmeleri için verilir. İslam dininde bir ibadet olarak kabul edilir ve bir tür yardımlaşma ve dayanışma aracıdır. Fitre bizler için oldukça önemlidir çünkü zengin kimseler mallarını Allah yolunda harcama sorumluluğuna da sahiptir. Her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu miktar tüm maliyetler hesaplanarak halka duyurulur.  Fitre bu yıl 130 TL (Yüz Otuz Türk Lirası) olarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmiştir. Bizler de Yedi Başak İnsani Yardım Derneği olarak her yıl olduğu gibi bu Ramazan ayında da fitrelerinizi en iyi şekilde ihtiyaç sahibi kimselerle buluşturmak için etkinliklerimizi düzenledik.  Fitrelerinizi bağış şeklinde yapmak dinen caizdir herhangi bir sakıncası yoktur. Fitre bağış seçeneği ibadetlerinizin gerçekten ihtiyacı olan insanlarla aylaşarak faziletlerini arttırmanıza da vesile olmuş olur. Dilerseniz Ramazan etkinliklerimizin altından Fitre bağışında 130 TL (Yüz Otuz Türk Lirası) ödeyerek hızlı bağışta bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra bağışlarınızı kolaylıkla yapabilmeniz için sizlere birçok seçenek sunduk. Sizler de bağışçı olmak isterseniz Banka yoluyla, Online sistem üzerinden, 7/24 açık çağrı merkezimizden, PTT ile bağış yaparak, E-kart ve SMS yoluyla da bağışlarınızı derneğimize iletebilirsiniz. Yurt dışı bağışlarınız için de USD VE EURO birimleri üzerinden bizlere bağışlarınızı iletebilirsiniz. Bir umuttur ramazan sloganı ile çıktığımız bu yolda sizler de bir kimsesiz, yoksul veya ihtiyaç sahibi kişiye fitre bağış vermek isterseniz derneğimiz üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Biliyoruz ki yoğun hayat temposunda bu ibadetleri kaçırma veya zaman ayıramama sorunları yaşıyoruz. Bu sebeple sizler de dini kurallara uygun ve en doğru şekilde bu işlemleri otomatik olarak gerçekleştirecek bir derneğe ihtiyaç duyuyorsanız Yedi Başak üzerinden bu yardımlarınızı kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Şimşek Açıkladı: Kirada Yüzde 25 Sınırı Devam Edecek Mi? Şimşek Açıkladı: Kirada Yüzde 25 Sınırı Devam Edecek Mi?