Mediha Duru (52), eşinin kaza geçirerek çalışamaz hale gelmesi üzerine tamirhane'de işe girdi. Olay Adana'nın Merkezi Seyhan semtine bağlı Tellidere Mahallesi'nde meydana geldi. 14 sene önce kaza geçirerek çalışamaz hale gelen Meliha Duru, eşine bakmak için tamirhane'de çalışmaya başladı. Ancak Duru, tamirhanede aşçılık ile yetinmeyerek kısa süre içerisinde tamir işlerini öğrenerek usta oldu. Meliha Duru, Adana'nın tek kadın ustası olarak tanınıyor. Tamirhanede her türlü egzoz muayenesi, tamir ve araç bakım gibi çeşitli işleri yapıyor. Ayrıca araçları da havaya kaldırıyor.

Eşinin kaza geçirmesinden bu yana çalışma hayatına başladığını açıklayan Meliha Duru, 4 sene aşçılık yaptığını, geriye kalan 10 senede ise şoförlüğü olduğu için araçları hazırladığını ve müşterileri karşıladığını belirtti.  Tüm bu işleri yaparken tamir işini öğrenen Duru, işini severek yaptığını, çalıştığı yerden memnun olduğunu ve müşterilerinin de kendisinden memnun olduğunu söyleyerek güler yüzü ile hizmet verdiğini söyledi.

Dükkan içerisinde tadilat, tamir, söküm ve takım gibi çeşitli işleri yaptığını söyleyen Duru, egzoz, LPG takma, tamir, tank değiştirme, tüp yüzük somunlarını değiştirme, dolumlar yapma, müşterileri arama ve onlara bilgi verme gibi çeşitli işleri yaptığını da belirtti. Her türlü tamir gerektiren işi yapabildiğini ve çıraklara da görev verdiğini söyledi.

Adana'nın Tek Kadın Tamircisi

Adana'da tek kadın tamirci olarak bilinen Mediha Duru, çalışan kadınlara seslendi. Duru, kimseye muhtaç olmamak için, kimse el açmamak için ve çalışmaktan utanma diyen Mediha Duru, kendi ekmeğini kendinin kazanarak yediğini, çocuklarını da kimseye muhtaç etmediğini ve kendisinin de muhtaç olmadığını söyleyerek böyle bir sektörde çalışmak isteyen kız çocukları için küçük yaşta bu işi yapmaları gerektiğini açıkladı.

Kadınlar için yapamaz diye bir şeyin olmadığını söyleyen Mediha Duru, herkesin yapabileceğini söyledi. Duru, pek çok işi makinelerin yaptığını ve akıl olduğu sürece hiçbir şeyin engel olmadığını söyleyerek herkesin çalışması gerektiğini vurguladı. Adana'nın tek kadın tamircisi çalışmanın önemi hakkında kadınlara ithafen konuştu.