Yeni Anayasa konusundaki eleştirilerden duyduğu üzüntüyü ifade eden Erdoğan, Özel'in görüşme sonrası açıklamalarını değerlendirdi. Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özel'in yeni Anayasa ile ilgili eleştirisel ifadelerinden dolayı rahatsızlık duyduklarını söyledi.

Erdoğan, Özel'in yaptığı açıklamalar hakkında, "Anlaşılan bizim iade-i ziyaretimizi kabul edemediler," şeklinde yorum yaptı.

İspanya ve İtalya ziyaretinden dönüşte uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Bizim iade-i ziyaretimizi kabul edemediler sanırım. CHP'nin başındaki kişi bu ziyareti hazmedebilseydi, böyle bir açıklamaya ihtiyaç duymazdı."

Erdoğan, Özgür Özel ile görüşmesi ve sonrasında MHP lideri Devlet Bahçeli'nin "AKP içindeki suyu bulandıranlar" açıklamasıyla ilgili soruya şu şekilde cevap verdi:

"Devlet Bey'in açıklaması, bir devlet adamı ciddiyetiyle, sakin ve tartışmaya mahal vermeden yapılmıştır. Bu şekilde konuyu kapatması, bence oldukça yerindedir. Bizler, Cumhur İttifakı olarak duruşumuzdan asla taviz vermeyeceğiz."

AKP İle MHP Arasında İpler Gerildi: Bahçeli'den Hodri Meydan AKP İle MHP Arasında İpler Gerildi: Bahçeli'den Hodri Meydan

Erdoğan, Özel'in anayasa hakkındaki "Sanki iktidar ekonomiyi, yokluğu, fakirliği tartışacağımıza Anayasa tartışalım istiyor" açıklamalarına da şu şekilde yanıt verdi:

"Bu ziyaretleri yapmamızın asıl amacı, 'her ne kadar zıt görünsek de CHP ile yeni bir anayasa yapma konusunda ortak bir zemin bulabilir miyiz?' arayışıydı. Teklifimizi sunduk ve onlardan 'neden olmasın' gibi bir yaklaşım gördüm. Ancak, iki gün sonra beklemediğimiz bir tavırla karşılaştık ve bu durum bizi gerçekten üzdü."

CHP lideri Özgür Özel, Mayıs ayı başında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ziyaret etmişti. Erdoğan bu görüşme hakkında, "Türkiye'nin ve Türk siyasetinin buna ihtiyacı var," demişti.

"İlk fırsatta CHP'ye ziyarette bulunarak Türkiye'de siyasetin yumuşama sürecini başlatmak istiyorum," diyen Erdoğan, bu hafta başında CHP Genel Merkezi'ne giderek Özel ile görüşmüştü.

Bahçeli Ne Demişti?

Bahçeli, Erdoğan ve Özel arasındaki görüşmenin ardından "Türk Siyasetinde Normalleşme ve Yumuşama iddialarıyla Milliyetçi Hareket Partisi’ne Düzenlenen Siyasi Operasyonlar" başlıklı yazılı bir açıklama yayımlamıştı.

Açıklamada, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra "siyasi partiler arasında normalleşme ve yumuşama arayışları temel alınarak çok bilinmeyenli yeni bir denklem kurulmak istendiği gözlemlenmektedir" ifadesine yer verilmişti.

Özel'in görüşmede Sinan Ateş cinayetini gündeme getirmesi ve ardından Erdoğan'ın Ateş'in eşi ve çocuklarını kabul etmesinden duyduğu rahatsızlığı isim vermeden dile getiren Bahçeli, "Sıcak gündemin üst sıralarına yerleşen temas ve görüşme trafiğinin Milliyetçi Hareket Partisi’ni hedef alan karalama kampanyasına dönüştüğü" ifadesini kullanmıştı.

Bahçeli, "normalleşme" tartışmasında MHP'ye şüpheli yaklaşımları eleştirerek "AK Parti ve CHP ittifak yapsın, Altılı Masa da destek versin" dedi.