Almanya ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 100. yıl dönümü vesilesiyle resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Külliye'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile buluştu. Türkiye ve Almanya bayrakları önünde basın mensuplarına poz veren Erdoğan ve Steinmeier, daha sonra özel bir görüşme gerçekleştirdi.

İkili ve heyetler arası görüşmenin ardından, iki lider ortak bir basın toplantısı düzenlemek üzere kameraların karşısına geçti. Konuşmasında, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları ve Gazze'deki trajik olaylara vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Burada maalesef çocuklar, kadınlar, yaşlılar gibi masum insanlar ağır şekilde etkileniyor. Bu manzarayı Alman dostlarımızın da görmesi önemlidir" şeklinde ifadeler kullandı.

Erdoğan: O İş Bitti

Bir gazetecinin, "İsrail'e karşı sık sık eleştirel açıklamalar yapıyorsunuz ve Netanyahu'yu Nazi yöntemleri kullanmakla suçluyorsunuz, ancak aynı zamanda yoğun ticari ilişkileri sürdürüyorsunuz. Bu çelişkiyi nasıl açıklarsınız?" sorusuna karşılık Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Yoğun ticari ilişkileri artık devam ettirmiyoruz, o dönem sona erdi. Dışişleri Bakanımız da bu durumu kısa bir süre önce açıkladı. Ancak şunu net bir şekilde belirtmek isterim; şu anda İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında maalesef ölenlerin sayısı 45 bini aştı. Bu sayıyı göz ardı etmek mümkün değil. Yaralıların sayısı ise 75 bini buldu ve içlerinden durumu ciddi olanların bir kısmını ülkemize getirdik ve tedavileri devam ediyor. Burada, çocuklar, kadınlar, yaşlılar gibi masum insanların acı içinde olduğu bir manzara var. Bu manzarayı Alman dostlarımızın görmesi önemlidir. Gazze, Filistin tamamen harabe haline gelmiş durumda, her yer yıkılmış durumda. Bu durumda, İsrail ile Gazze'nin sahip olduğu silah, mühimmat, araç ve gereç gibi imkanları zaten kıyaslanamaz durumda.

Erdoğan Açık Konuştu: Bu Türkiye İçin Felakettir Tehdittir Erdoğan Açık Konuştu: Bu Türkiye İçin Felakettir Tehdittir

Bu durumu göz önünde bulundurarak bir değerlendirme yapmalıyız. Batı'nın geneli, İsrail'in yanında yer alıyor. Ancak İsrail'in saldırılarına karşı Gazze'nin ne gibi bir imkanı var? Pratikte, yok denecek kadar az.

Buna rağmen, tüm bu zorluklara rağmen, şu anda rehinelerin takası konusunda bir çaba ve mücadele içindeyiz. Umarız ki bu takas işlemi başarılı bir şekilde sonuçlanır. "