Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada seçim sonuçları üzerine yoğunlaştı ve değişim mesajları verdi. Üç seçimin değerlendirmesini yapacaklarını ifade eden Erdoğan, "Seçmenden onay alamayan, bizim takdirimize layık olamaz" dedi ve "Mesajları dikkate alacağız" diye ekledi.

CHP lideri Özgür Özel ile görüşmesine de değinen Erdoğan, Kurban Bayramı'ndan önce Özel'i ziyaret edeceğini belirtti.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekildeydi:

"Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz 30 toplantıda olduğu gibi, demokratik bir ortamda sizlerin değerli görüşlerini alacağız. Geçen yıl 6 Şubat depremleri ve 14-28 Mayıs seçimleri nedeniyle toplantımızı erteledik. Seçimlerin ardından vaktimizi ve enerjimizi, depremin yaralarının sarılması başta olmak üzere, ülkemizin acil sorunlarının çözümüne adadık. AK Parti'nin Türk siyasetine kazandırdığı istişare toplantılarının farklı anlam ve önemi olduğunu biliyoruz. Bu toplantılara devam edeceğiz. Temmuzun 1 ve 2'sinde belediye başkanlarımızla bir araya geleceğiz ve son bir yılda gerçekleşen üç seçimin kapsamlı bir değerlendirmesini yapacağız.

Birkaç ay sonra 23. kuruluş yıl dönümümüzü kutlayacağız. Bizi 23 yıldır ayakta tutan, ortak akla verdiğimiz değerdir. Kuruluşumuzdan beri farklı düşünceleri ortak bir paydada buluşturduk. Eleştiriye her zaman açık olduk ve partimiz içindeki demokratik mekanizmaları en etkin şekilde çalıştırdık. 31. toplantımızın temasını da bu doğrultuda 'Türkiye'nin ortak aklı' olarak belirledik."

"Değişim İrademizi Güçlü Tutacağız"


Bundan sonra da değişim irademizi güçlü tutacağız. Sizlerden keskin eleştirilerinizi ve tespitlerinizi paylaşmanızı istiyorum. Burada yanlışlarımızı düzeltmek için bir aradayız. Kendimize ve partimize ayna tutmak için buradayız.

Kimsenin kişisel hesaplarını görmesine izin vermeyeceğiz ve hiçbir şey olmamış gibi de devam etmeyeceğiz. Açık yüreklilikle özeleştirilerimizi yaparak, sorunlarımıza çözüm arayacağız.

Artılarımızı ve eksilerimizi görmek için buradayız. Yanlışlarımızı düzeltmek ve doğrularımızı artırmak için buradayız.

TikTok Beğeni Satın Alabileceğiniz En İyi 4 Site TikTok Beğeni Satın Alabileceğiniz En İyi 4 Site

Milletimizin değişim ve yenilenme taleplerinin yanı sıra, sandık sonuçlarıyla bize ilettiği beklentilerin farkındayız. Mesajların gereğini yapacağız. Siyasetimizi gerilim ve kutuplaşma üzerine inşa etmedik. Gerektiğinde kızdık, edepsizliğe de karşılık verdik. Ancak siyasetimizi hep Türkiye'yi kucaklama şeklinde yaptık. 85 milyonun her ferdini kardeş olarak gördüğümüz için 22 yıldır milletimizin her kesiminin teveccühüne mazhar olduk.

Son 10 ayda üç seçim yaşadık. Bu seçimler sadece ekonomimizi değil, toplumumuzu da yordu. 14-28 Mayıs seçimlerinde yaşananları unutamayız. Seçim gecesi oynanan "Kazanıyoruz" tiyatrosu, Türk siyasetinin utanç hanesine yazılmıştır.

Tüm çabalarına rağmen, 14-28 Mayıs seçimlerinde istedikleri sonuçları alamayanlar, sonrasında koltuklarını koruyabilmek için siyaseti gerilim hattına mahkum ettiler. Seçim sonuçlarını kabul etmek yerine, farklı tartışmalarla milletin iradesine gölge düşürmeye çalıştılar. Biz, sandıkta tecelli eden adaleti yok saymadık ve her zaman basiretle hareket ettik. Enerjimizi polemiklere harcamak yerine, ülkemize hizmet etmeye odaklandık. AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak, milli iradeyi sorgulamak, küçümsemek ya da sandığın itibarını zedelemek gibi yollara tevessül etmedik.

Özgür Özel İle Görüşme Tarihi

31 Mart seçimlerinin ardından CHP Genel Başkanı Özgür Özel bizi ziyaret etti. Ben de Kurban Bayramı öncesinde kendisine bir ziyaret gerçekleştireceğim. Bu ziyaretin ardından, siyasette bir yumuşama arzusunda olduğumuzu belirttim. Bu yumuşamanın bir tarafı iktidar, diğer tarafı ise muhalefettir. Biz bu konuda son derece rahatız. Hiçbir zaman kutuplaşma veya kamplaşmanın tarafında olmadık.