Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın önde gelen medya organlarından biri olan Newsweek'e açıklamalarda bulundu. NATO Liderler Zirvesi için Washington'da bulunan Erdoğan, Newsweek'in sorularını yazılı olarak yanıtladı ve birçok önemli konuya değindi.

Haberde, "ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın savaş alanındaki ilerleyişine karşı Ukrayna'ya uluslararası destek sağlama ve Gazze'de süren savaşa ilişkin İsrail'e verdiği desteğe yönelik eleştirileri hafifletme çabası içindeyken, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan gelen güçlü bir muhalefetle karşı karşıya kaldı" ifadesi yer aldı.

Erdoğan, Doğu Avrupa ve Orta Doğu'daki gerilimlerin daha büyük çatışmalara dönüşme potansiyeline sahip olduğunu belirtirken, Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye'nin tarafsız kalacağını vurguladı.

Newsweek'e konuşan Erdoğan, "Çözüm daha fazla kan dökülmesi ve acı çekilmesi değil, diyalog yoluyla kalıcı barışın sağlanmasıdır" dedi. "Bazı Batılı müttefiklerimizin Rusya'ya yönelik tutumu yangına körükle gitmekten başka bir işe yaramadı. Bu da Ukrayna'ya yarardan çok zarar getirdi. Biz ise, savaşan her iki tarafla da diyalog kurarak onları barışa yaklaştırmaya çalıştık" diye ekledi.

"Meselelere gizli ajandaların kodlarıyla ve duygusal reflekslerle değil, samimiyetle ve rasyonel yol haritalarıyla yaklaşıyoruz" diyen Erdoğan, "Neyin doğru neyin yanlış olduğunu söyleyerek ilerliyoruz. Züccaciye dükkanına girmiş boğa gibi davranarak böylesine hassas süreçleri ilerletmek mümkün değildir" ifadesini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile her konuda aynı fikirde olmadığını belirten Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile de benzer bir durumun söz konusu olduğunu ifade etti. Erdoğan, Ankara-Washington hattında sükunet ve çalkantı dönemleri arasında gidip gelen köklü bir ilişki olduğunu vurgularken, ABD'nin Suriye Demokratik Güçleri'ne destek vermesi ve FETÖ'ye karşı yeterli adımları atmaması nedeniyle Washington'ı eleştirdi. "Sayın Biden ve benim bu konuda farklı görüşlerimiz var" diyen Erdoğan, Biden ile "insan hakları konusunda da farklı görüşlere sahip olduklarını" belirtti.

Erdoğan, "Masum insanların tedavi için gittikleri hastanelerde, ambulanslarda, pazar yerlerinde, insani yardım dağıtılan merkezlerde ve güvenli olarak tanımlanan bölgelerde İsrail tarafından acımasızca öldürülmesi en ağır insan hakları ihlalidir" dedi. Erdoğan, "Ancak ABD yönetimi bu ihlalleri görmezden geliyor ve İsrail'e en büyük desteği veriyor. Bunu da bu ihlallere ortak olma pahasına yapıyorlar" şeklinde konuştu.

Ankara Tazminat Avukatı ile Tazminat Taleplerinizde Başarıya Ulaşın Ankara Tazminat Avukatı ile Tazminat Taleplerinizde Başarıya Ulaşın

Erdoğan, "İsrail'in başta Lübnan olmak üzere bölge ülkelerine yönelik tehditleri ve çatışmayı bölge geneline yayma girişimleri sona ermelidir. Aksi takdirde bölgemiz daha derin çatışmalar ve hatta savaş riskiyle karşı karşıya kalacaktır" dedi.