Büyükşehirlerde sırası ile büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve muhtarlık oyları sayıldı. Diğer illerde ise sırasıyla açılan sandıklarda belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclis üyeliği seçimlerine ait olan oy pusulaları sayılmaya başladı.

Adana’nın Ceyhan ve Saimbeyli ilçeleri dikkat! Tedbir alın Adana’nın Ceyhan ve Saimbeyli ilçeleri dikkat! Tedbir alın

Yurt genelinde gerçekleştirilen yerel seçim sonrasında Ankara’nın sonuçları en çok merak edilenlerin başında geliyor. Başkent için kazanan adayın kim olacağı herkes tarafından merak edildi.

Ankara halkı sabahın erken saatlerinden başlayarak oyları kullandı ve belediye başkanlarını seçti. Sandıkların açılmasından sonra yapılan sayımlara göre Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ak Parti adayı Turgut Altınok’u büyük bir fark ile geride bıraktı. Belediye Meclisi’nde de büyük çoğunluk CHP’ye geçti. CHP’ye geçen meclislerin sayısı sandıklar açıldıkça artmaya devam etti.

Mansur Yavaş “Seçimi milletin doğrudan oluşturduğu bir ittifak kazandı. Önceki dönenimizde olduğu gibi şeffaf kalacağıma söz veriyorum. Ankara’yı katılımcı ve hesap verilebilir bir anlayış ile yönetmeye devam edeceğiz. Kimsenin gece geç saatlerde yatağa girmesine izin vermeyeceğiz.” sözlerini söyledi.

Turgut Altınok ise seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından halkın iradesine saydı duyduğunu belirtti.

Sandıkların tamamen açılması ile kazanan adayın oldukça büyük bir fark ile Mansur Yavaş olduğu ve Ankara’da ikinci kez CHP’nin kazandığı netleşti. Son dakika seçim sonuçları göre CHP adayı Mansur Yavaş’ın yanı sıra CHP’nin ilçe belediye başkanlarının büyük bir kısmı da seçimi kazanan taraf oldu.