Memur ve emekli maaşlarına yapılacak temmuz zammı tartışılırken, bir diğer önemli konu da emeklilere refah payı verilmesi meselesi. Milyonlarca emekli, temmuz ayında maaşlarına ne kadar zam yapılacağını ve refah payının verilip verilmeyeceğini merak ediyor. Aynı zamanda siyasetin de gündeminde asgari ücrete yapılacak ara zam tartışması yer alıyor. Peki, temmuz ayında asgari ücrete ara zam ve emeklilere refah payı verilecek mi?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, temmuz zammıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. AK Parti grup toplantısı öncesinde soruları yanıtlayan Bakan Işıkhan, asgari ücrette herhangi bir artış yapılmayacağını duyurdu. Işıkhan, "Aralık ayında asgari ücreti yıllık olarak belirledik. Göstergeler olumlu seyrediyor. Aralık ayında yeni asgari ücreti belirlemek üzere tekrar bir araya geleceğiz" dedi.

Emeklilere refah payı verilecek mi? Işıkhan, "Geçici refah sağlamak yerine kalıcı refahı hedefliyoruz, bu nedenle böyle bir karar aldık. Enflasyonun yıl sonuna doğru düşmesiyle bu kararın sonuçlarını göreceğiz" dedi. Emeklilere refah payı verilmesinin ise şu an gündemde olmadığını belirtti.

TBMM'de Gergin Gece... İlk Üç Maddesi Kabul Edildi TBMM'de Gergin Gece... İlk Üç Maddesi Kabul Edildi

Yeni asgari ücret ne zaman belirlenecek? Asgari ücret belirlenirken işveren, işçi ve hükümet yetkilileri bir araya gelir. İşveren ve işçi sendikalarının beklentileri, ekonomik veriler, enflasyon ve diğer faktörler göz önünde bulundurularak yeni asgari ücret belirlenir. 2025 yılı ocak ayında komisyon görüşmeleri sonucunda yeni asgari ücret belirlenecek. Bu nedenle komisyonun aralık ayında görüşmelere başlaması bekleniyor.

Ocak ayı asgari ücret zam senaryoları Ara zam yapılmadığı bir ortamda, enflasyonun yıllık yüzde 35-40 aralığına düşmesi beklentisiyle yılbaşında asgari ücrete yapılacak zam oranının yüzde 35-40 arasında olacağı öngörülüyor.

17 bin 2 lira maaş alan asgari ücretlilere yüzde 30 zam yapılması halinde maaşları 22 bin 102 liraya, yüzde 35 zam yapılırsa 22 bin 952 liraya, yüzde 40 zam yapılırsa ise 23 bin 802 liraya yükselmesi bekleniyor.