Araştırmaya göre, en çok eleman aranan 10 meslek şunlar: makineci (dikiş), garson, satış danışmanı, ahşap mobilya imalat ustası, temizlik görevlisi, gazaltı kaynakçısı, konfeksiyon işçisi, akaryakıt satış elemanı, ark kaynakçısı ve yük taşıma şoförü. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), 2023'te 2 veya daha fazla istihdam sağlayan 86 bin iş yerinden geri bildirim alarak hazırladığı İşgücü Piyasası Araştırması'nın sonuç raporlarını yayımladı. Işıkhan, raporlarında, "İmalat sektörü, iş gücü ihtiyacının en yoğun olduğu alandır" dedi ve gelecek 10 yılda öne çıkması beklenen meslekleri şöyle sıraladı: yazılım mühendisi, e-ticaret uzmanı, yapay zeka uzmanı, bilişim uzmanı, inşaat mühendisi, pazarlama uzmanı, dil ve konuşma terapisti ve CNC operatörü.

Bu mesleklerdeki artan talep, teknoloji ve dijitalleşmenin iş gücü üzerindeki etkisini gösteriyor ve aynı zamanda, bu alanlarda uzmanlaşan bireylerin iş piyasasında avantajlı konumda olacaklarına işaret ediyor. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, İŞKUR'un 5 Haziran-14 Temmuz 2023 tarihleri arasında gerçekleştirdiği araştırmada çalışanların %70'i erkeklerden, %30'u ise kadınlardan oluşuyordu.

Kadın çalışanların sayısının erkeklerden daha fazla olduğu sektörler arasında "insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri" ile "eğitim" öne çıkıyor. Ayrıca, kısmi zamanlı çalışma yapılan iş yerlerinde kadın istihdamının, kısmi zamanlı çalışma yapılmayan iş yerlerine göre daha yüksek olduğu ortaya kondu. Araştırmaya göre, işgücü ihtiyacının en yoğun olduğu imalat sektöründe, iş yerlerinin %16,6'sında eleman ihtiyacı bulunurken, aynı sektördeki 20 ve üzeri çalışanı olan iş yerlerinin ise %37,3'ünde eleman ihtiyacı gözlemlendi.

20 Bin Öğretmen Ataması İçin Başvuru Tarihleri Belli Oldu 20 Bin Öğretmen Ataması İçin Başvuru Tarihleri Belli Oldu

En Fazla Eleman Arayan Meslekler

Araştırma kapsamında işverenler tarafından en çok talep edilen meslekler de belirlendi. En fazla açık iş bulunan 10 meslek arasında, makineci (dikiş), garson, satış danışmanı, ahşap mobilya imalat ustası, temizlik görevlisi, gazaltı kaynakçısı, konfeksiyon işçisi, akaryakıt satış elemanı, ark kaynakçısı ve yük taşıma şoförü bulunuyor. Açık işlerde en çok aranan beceriler ise "yeterli mesleki ve teknik bilgi" ile "iş tecrübesi" olarak belirlendi.