Ada; Kışın 3500 civarında, yazın ise 90 bin civarında bir nüfusa sahiptir. Yolcular deniz otobüsü ile İstanbul üzerinden iki buçuk saatte, Tekirdağ üzerinden üç buçuk saatte, Erdek üzerinden ise 2 saatte Avşa Adası'na ulaşabilirler.

Avşa Adası otelleri, genel özellikleri şu şekildedir. Gezginlere ücretsiz Wi-Fi sunmaktadır. Otellerin çoğu ayrıca ücretsiz kahvaltı sunmaktadır.

20 Bin Öğretmen Ataması İçin Başvuru Tarihleri Belli Oldu 20 Bin Öğretmen Ataması İçin Başvuru Tarihleri Belli Oldu

Otellerde kafe/bar bulunmaktadır. Ayrıca ücretsiz valesiz otopark sunmaktadır. Avşa Adası'nda otellerin bazıları deniz manzaralıdır. Oteller klimalıdır ve balkonlu odalara sahiptir. Oteller MasterCard ve Visa kabul etmektedir.

Otelde kahvaltı ve akşam yemeği servis eden bir restoran bulunmaktadır.

Örneğin Bahar Aqua Resort, Afissia Garden Hotel, Mavi Marmara Otel. Ayrıca bir kafeterya ve çamaşır yıkama olanakları da mevcuttur. Oteller ücretsiz Wi-Fi ve 24 saat resepsiyon hizmeti sunmaktadır. Konuklar kasayı da kullanabilirler. Avşa Adası otelleri üç mahallede yer almaktadır.

Bunlar Avşa, Deniz ve Yiğitler'dir. Ayrıca Avşa Adası pansiyonları da oteller kadar kaliteli ve konforlu hizmet vermektedir. İçerisinde mutfak, banyo, tuvalet, balkon ve wifi hizmeti sunan Avşa adası apart otelleri de bir diğer konaklama alternatifleridir.