Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önce CHP Genel Merkezi’nde Genel Başkan Özgür Özel ile, ardından da öldürülen Ülkü Ocakları Eski Başkanı Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş ile görüşmesi, MHP ve AKP arasındaki gerilimi artırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Astana'da Rus Lider Putin'le Bir Araya Geldi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Astana'da Rus Lider Putin'le Bir Araya Geldi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un “Soruşturması devam eden kişiler açısından süreç sürüyor. 1 Temmuz'dan itibaren deliller mahkemede tartışılacak. Bağımsız ve tarafsız yargımız adaleti sağlayacaktır” sözleri, bu gerilimi zirveye taşıdı.

Olayların ardından, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den sert açıklamalar geldi. Bahçeli’nin özellikle Sinan Ateş davasında olacaklara karşı tavır aldığı yorumlandı. Bahçeli’nin mesajında, davadan MHP’nin istemediği bir sonuç çıkması halinde Cumhur İttifakı’nın dağılacağı değerlendirmesi öne çıktı.

Bahçeli de açıklamasında, "Siparişi verilen normalleşme ve yumuşama atmosferinin sürdürülebilir olmasının önünde eğer MHP bir engel olarak görülüyor ve tanımlanıyorsa..." ifadesine vurgu yaptı.

Devamında, "Bizim sevdamız Türkiye, mensubiyet onurumuz ise büyük Türk milletidir. Ne yapıyorsak, ne söylüyorsak Türkiye ve Türk milletinin çıkarınadır. Bu bağlamda siparişi verilen normalleşme ve yumuşama atmosferinin sürdürülebilir olmasının önünde eğer Milliyetçi Hareket Partisi bir engel olarak görülüyor ve tanımlanıyorsa, bu konuda geniş bir ittifak oluşmuşsa, bize düşen sorumluluk ülkemiz ve milletimiz için her türlü fedakarlığı göze almak ve gereğini gönül rahatlığıyla yapmaktır" dedi.

MHP lideri, "AK Parti içindeki memnuniyetsiz kesimin sürekli durumu bulanıklaştırmasını da dikkate alarak, AK Parti ile CHP arasında geniş tabanlı bir ittifakın kurulması, altılı masanın diğer unsurlarının da desteğiyle Milliyetçi Hareket Partisi’nin samimi dileği ve temennisidir" diyerek, gerekirse Cumhur İttifakı'ndan ayrılabileceklerini ima etti.

Erdoğan'dan Açıklama Geldi

Bahçeli'nin bu sözlerinin ardından AKP'den bir açıklama yapıldı. Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullandı:

"Ülkemizi karşı karşıya olduğu tehlikelerden korumak ve geleceğe güçlü bir şekilde taşımak için kurulan Cumhur İttifakı kararlılıkla yoluna devam etmektedir. Türkiye Yüzyılı hedeflerine ulaşmak için Cumhur İttifakı olarak, ülkemizi geleceğe taşımak ve milletimize hizmet etmek konusunda güçlü siyasetlere imza atmaya devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın vurguladığı gibi bu konudaki irademiz tamdır."