İran lideri İbrahim Reisi, geçen Pazar günü meydana gelen bir helikopter kazasında hayatını kaybetti. Olumsuz hava koşulları nedeniyle saatlerce bulunamayan helikopter enkazı, Türkiye'nin gönderdiği Akıncı İHA tarafından tespit edildi. Arama-kurtarma çalışmalarının canlı yayını, Akıncı'nın kamerasından yüzbinlerce kişi tarafından izlendi. Akıncı'nın kaza bölgesini bulması, dünya medyasında kısa sürede büyük yankı uyandırdı. Görevini tamamladıktan sonra Akıncı, Van Gölü üzerinde Türk bayrağı çizdi.

ABD Basını

CNN International, bu gelişmeyi "Türk insansız hava aracı, İran'ın Doğu Azerbaycan eyaletinin dağlık bölgesinde ısı kaynağı tespit etti" başlığıyla duyurdu ve haberinde, "İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopterin düştüğü yeri aramaya yardımcı olan bir Türk insansız hava aracı, ülkenin Doğu Azerbaycan eyaletindeki dağlarda bir ısı kaynağı tespit etti" ifadesine yer verdi. Associated Press (AP) ise helikopter kazasıyla ilgili haberinde, "Bir Türk insansız hava aracı, kaza yerinin İran'ın kuzeybatısındaki bir dağın yamacında olduğunu belirledi" dedi.

Avrupa Basını

İtalyan Corriere gazetesi, sosyal medya hesabından Akıncı İHA'nın Reisi'nin helikopterinin düştüğü yeri tespit ettiği görüntüleri paylaşarak, "Felaket bölgesi, Türkiye'nin gönderdiği ve ısı kaynaklarını tespit eden bir insansız hava aracı tarafından bulundu, böylece kurtarma ekipleri helikoptere ulaştı" ifadelerine yer verdi. Yunan EPT News haber kanalı ise Akıncı ile ilgili haberini "Türk insansız hava aracından 'enkaz üzerinden' video" başlığıyla duyurdu.

Aaya Basını

Çin haber ajansı Xinhua, "Türkiye, helikopter kazasının ardından İran Cumhurbaşkanı'nı aramak için drone ve kurtarma ekipleri gönderdi" başlıklı bir haber yayınladı. Japonya merkezli yayın kuruluşu NHK, haberinde "Türk insansız hava aracı ısı kaynağı tespit etti" dedi. Japonya'nın ulusal gazetesi Mainichi Shimbun ise "Bir Türk insansız hava aracı, uçağın enkazında Reisi'ye ait olabilecek bir ısı kaynağı tespit etti" ifadesini kullandı. Filipinler Haber Ajansı (PNA) ise "Gözler, İran Cumhurbaşkanı'nın helikopter kazasını görüntüleyen Türk İHA'sında" açıklamasını paylaştı.

Kurban Bağışında En Çok Tercih Edilen Dernek Kurban Bağışında En Çok Tercih Edilen Dernek